הערכה: השוטר שירה למוות בצעיר בבת ים לא יואשם בהליך פלילי

במחלקה לחקירות שוטרים בודקים את האירוע בסוף השבוע שבו נורה יהודה ביאדגה, וטרם החליטו אם לחקור את השוטר באזהרה. עד ראייה דיווח: השוטר צעק לו לזרוק את הסכין – ואז הוא רץ לעברו
רועי ינובסקי
20 בינואר 2019
20:27

גורמים במערכת אכיפת החוק העריכו הערב (ראשון) כי השוטר שירה למוות ביהודה ביאדגה בסוף השבוע בבת ים לא יועמד לדין. הסיבה לכך היא שלפי ממצאים ראשוניים, לא נראה שיש תשתית ראייתית לביצוע עבירה מצד השוטר, שבראייתו הסובייקטיבית חש סכנה מיידית. טרם הוחלט אם לזמן את השוטר לחקירה באזהרה.


הממצאים מעלים כי השוטרים הגיעו לזירת האירוע בעקבות דיווח על צעיר שמשתולל עם סכין ומאיים להרוג את הוריו. גם עדי ראייה מסרו דיווח דומה, שלפיו השוטר קרא לביאדגה להוריד את הסכין שבו אחז. ביאדגה לא נענה לקריאה, ואף התקדם לעבר השוטר עד כדי מטרים ספורים – מה שאילץ אותו לקבל החלטה בשבריר שנייה ולפתוח בירי לעברו.

אף על פי שהאירוע יכול היה להסתיים אחרת, ברף הפלילי קיים ספק גדול אם השוטר ביצע עבירה. בינתיים, המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) פתחה בבדיקת האירוע, כפי שנהוג כשיש הרוג, ולאסוף עדויות. לפי כל ההערכות, במישור הפלילי לא צפוי הליך נגד השוטר.


באחת השיחות שהתקבלה במוקד 100 ושבה דווח על צעיר עם סכין שמאיים לפגוע בסובבים אותו, נשמע גיסו של ההרוג מזהיר כי הוא מעוניין לפגוע בהוריו: "ברחוב בלפור בבת ים יש אירוע. הילד משתולל עם סכין, הוא רוצה להרוג את ההורים שלו. הוא לקח סכין מטבח, רוצה להרוג את אמא שלו".

מאות בני אדם השתתפו אחר הצהריים בהלוויתו של ביאדגה בן ה-24. מלבד קרוביו וחבריו, להלוויה בבית העלמין בת ים הגיעו גם אזרחים שביקשו להביע תמיכה במשפחה ולסייע לה. זאת, כשפעילים למען קהילת יוצאי אתיופיה החלו כבר לאסוף כסף לטובת מאבק משפטי של המשפחה.

ראש עיריית בת ים, צביקה ברוט, השתתף בהלוויה ואמר: "אם יש עדיין אפליה ופער, כולנו צריכים להיבדק. יש כאן מקום לבדיקה וחקירה, כי זו לא הפעם הראשונה". עוד הוא ציין: "דיברתי עם השר לבטחון הפנים וראש המחלקה לחקירות שוטרים, והם יהפכו כל אבן כדי להגיע לאמת. אין ספק שמה שחייב להיות פה זה שקיפות מלאה מול המשפחה והקהילה". חלק ממשתתפי ההלוויה השמיעו קריאות כעס כלפי דברי של ברוט.