בן זילכה

בחירות העורכים - כאן 88 | 5.2.2019

עדכון אחרון - 5.2.2019
מערכת כאן
06 בפברואר 2019
00:15

כאן 88 עם מוזיקה חדשה בשבילכם. אלה שירים ישראלים ובינלאומיים שתוכלו לשמוע אצלנו. כמובן שלצדם אנו משמיעים שירים חדשים ומעולים נוספים בשידורי התחנה. בכל שבוע נפרסם כאן באתר שירים חדשים שכדאי להכיר, אשר בחרו העורכים המוזיקליים שלנו. לכל בחירות העורכים אפשר להאזין בפלייליסט מתעדכן בספוטיפיי.

בן זילכה – הבורים

בן זילכה היה עיתונאי חריף ומוערך (מעריב, הארץ ועוד) שחטא גם במוזיקה (להקת "שמה למה דינג דונג") עד שלפני ארבע שנים עבר אירוע מוחי קשה שהותיר אותו נכה סיעודי. כשהתעורר מתרדמת כלל לא זכר איך מדברים, למעשה הזכרון שלו נפגע באופן משמעותי. חברו הטוב דודו טסה פקד את מיטתו עם גיטרה ושירים ולאט לאט, על אף המוגבליות, חזר זילכה לעשייה מוזיקלית. כשטסה הוזמן לכתוב פסקול עבור הסדרה "מונא" של מירה עווד (ימי שני 22:00 בכאן 11), הוא פנה לזילכה והשניים חזרו לשיר שהוא כתב והלחין לפני עשור. כבר אז כתב זילכה על אטימות חברתית - עבר עשור וכלום לא השתנה.

מוניקה סקס – ידענו לרקוד

כבר כשיצא הסינגל הראשון "זה זמן" היה ברור שהלהקה שנתפסת כלהקת ניינטיז אבל הייתה בפועל להקת של שנות ה-2000 החליטה לחזור לאייטיז. הסינגל השני מושך עוד יותר לכיווני הרטרו אייטיז כשאת נטל השירה נוטל המתופף שחר אבן צור, שגם מפיק את האלבום החדש. הטקסט הנוסטלגי מצליח לצייר תמונה חדה של הימים ההם, ריחות ורגשות צפים אצל מי שחייו וגדלו בשנות השמונים. עבור אלו שנולדו אחרי העשור המושמץ בהיסטוריה הטקסט דווקא עלול לייצר געגוע וקנאה,  מעין צביטה בלב למשהו שלא יחוו לעולם.

"טלוויזיה צבעונית
עם כפתורים שזזים בנקישות
שלג מכסה את המסך
מנסים את ירדן לקלוט
בלילות הקיץ עם חלון פתוח
נרדמנו עם הרוח מהים
תל אביב הייתה מקום בטוח
כשביירות הייתה חורבות ודם"

Sharon Van Etten – Seventeen

כבר עשור שהיא הסוד של אוהבי מוזיקה, חביבת מבקרים ומוזיקאים שמהללים אבל מעולם לא הגיע להיט גדול. אולי בגלל זה ואן אוטן זנחה באלבומה החדש את Remind Me Tomorrow את עולמות הפולק ואמצה כמו רבים מבני דורה את שנות השמונים. יהיו הסיבות אשר יהיו זה עובד. האלבום שנכתב בזמן ההריון הראשון שלה ובזמן שהיא עושה תואר בפסיכולוגיה ומככבת בסדרה The OA של נטפליקס, הוא אחד המדוברים של השנה החדשה. Seventeen הוא שיר אהבה לניו יורק, העיר שבה ואן אוטן "אבדה ומצאה עצמה" לדבריה, והוא נשמע כמו מפגש בין ג'ניס איאן ושירה At Seventeen לבין ברוס ספרינגסטין ושנות 2010 על רחבת הריקודים בניו יורק.

Vampire Weekend – Harmony Hall

אחרי שש שנות היעדרות אחת מהלהקות המדוברת והמצליחות של תחילת העשור סוף סוף חוזרת. במאי הם יוציאו את אלבומם הרביעי Father of the Bride וכבר עם הסינגל הראשון הם מצליחים לייצר הייפ והתרגשות יתרה, העולם התגעגע והם עומדים בציפיות. Harmony Hall הפול סיימוני מביא טקסט קודר מלא אימה לצד מוזיקה צוהלת ושמחה. ניגודים נמשכים והקונטרסט עובד, "אני לא רוצה למות לה לה לה". מגזין הרולינג סטון כבר הכתיר -  "שיר שאתם חייבים להכיר" מה עוד נותר לומר? האזנה נעימה.

ממשיכים איתנו מהשבוע שעבר (לקריאה נוספת):

JonZ & Jona Bird - Siren In My Soul
קותימאן מארח את שי צברי - רק בלילות
קמה ורדי - Whatever Will Be
רחל ירון – פעם ביום
ריף כהן - Tomber De Haut
תומר ישעיהו - עיר בלי ים
Altin Gun – Goca Dunya
Charley Crockett - Travlin' Blues
Colter Wall - Wild Dogs
FUR - Angel Eyes
James Blake Feat. Rosalia – Barefoot in the Park
Mercury Rev & Norah Jones - Okolona River Bottom Band

רשימת השירים שעלו לדיון העורכים

לשאלות ולשליחת חומרים: 88music@kan.org.il
(חומרים חדשים יש לשלוח בפורמט Mp3-320 בלבד)

לארכיון מדור בחירות העורכים