גנץ ולפיד, ארכיון
פלאש 90

התקררות בשיחות בין גנץ ללפיד, התחממות מול אשכנזי

הערכה ביש עתיד: גנץ מעדיף חיבור עם אורלי לוי אבקסיס על פניהם; כאוס במטה מפלגת הליכוד, ומתקפה בוטה של נתניהו נגד גנץ; והאם מתקדמים המגעים לחיבור בין מפלגת העבודה למרצ? יואב קרקובסקי מסכם את השבוע במערכת הפוליטית
יואב קרקובסקי
08 בפברואר 2019
22:27

האם יהיה חיבור במרכז לקראת מועד הגשת הרשימות לכנסת הבאה? במפלגת יש עתיד מעריכים כי במפלגת חוסן לישראל של בני גנץ היו מעדיפים חיבור עם מפלגת גשר של אורלי לוי-אבקסיס, כך פורסם הערב (שישי) בחדשות השבוע. המגעים בין הגורמים נמשכים, אך גורמים ביש עתיד אומרים: המסרים של חוסן לישראל מעורפלים. 


ביש עתיד הוסיפו כי התשובות מחוסן לישראל בשורה של נושאים, שביניהם שאלת הישיבה בקואליציה, העברת חוק הגיוס, תיקון חוק הלאום  – עמומים ולא ברורים. במקביל, מתחמם ערוץ השיחות בין גנץ לבין הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי. 

בחוסן לישראל ביצעו בעת האחרונה בדיקות עומק: מה מקדם את החלפת השלטון – חיבור שמביא מפלגה גדולה או העדפת בניית גוש קואליציוני ללא חיבורים.

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו מרכז קמפיין אנטי-גנץ: נתניהו העלה היום פוסט "פייק ידיעה" מאתר סרוגים, שבו מואשם גנץ בהקמת קואליציה עם ערבים. במטה מפלגת הליכוד שורר בימים אלה בלבול: אירוע השקת הרשימה והקמפיין של המפלגה נקבע ליום שלישי, ובוטל כעבור שעה בשל נסיעה מדינית – אווירה של כאוס בקמפיין הליכוד.

ומה קורה בצד השמאלי של המפה הפוליטית? גורמים בעבודה ובמרצ מקדמים חיבור בין המפלגות – מתוך החשש שאחת מהן לא תחצה את אחוז החסימה. ותיקי שתי המפלגות מנסים להביא לחיבור כזה – למרות התנגדותו של יו"ר העבודה אבי גבאי למהלך. לאחר הפריימריז בשתי המפלגות בשבוע הבא יישאר חלון זמן צר למימוש הרעיון.

סקרים פנימיים שעשו בשתי המפלגות מביאים רשימה מאוחדת ל-12 מנדטים. בין היתר, מוזכרים שלי יחימוביץ' ועמיר פרץ כמי שיכולים להוביל חיבור כזה – כרגע שניהם מסרבים להוביל את המהלך.