מצעד גאווה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

עליה של 54% במקרי השנאה נגד הקהילה הגאה

מדו"ח האגודה למען הלהט"ב עולה כי כל 10 שעות בממוצע מדווח מקרה להט"בופובי בישראל ובכל 4 דקות מתפרסם פוסט שנאה כלפי הקהילה הגאה
אורלי אלקלעי וורד פלמן
10 בפברואר 2019
13:23

בשנה החולפת חלה עליה של 54% באירועי השנאה נגד קהילת הלהט"ב שדווחו, לעומת 2017. כך עולה מהדוח השישי של האגוד למען הלהט"ב שמפורסם היום (ראשון) ומוגש לנשיא המדינה ראובן ריבלין. רק 3% מהפונים גם הגישו תלונה למשטרה.

מהדוח עולה כי בכל 10 שעות בממוצע מדווח מקרה שנאה נגד הקהילה ובכל ארבע דקות מתפרסם פוסט שנאה. 25% מהפגיעות התרחשו במרחב הציבורי, 22% ברשתות החברתיות, 15% בתוך המשפחה. 8% מהפניות נגעו להתבטאויות של אישי ציבור. 7% מהפניות נגעו למקרים שקרו במערכת החינוך וההשכלה הגבוהה, בכוחות הביטחון ובמוסדות המדינה. עוד נכתב בדוח כי בשנת 2018 עזבו את בתיהם יותר מ-180 צעירים וצעירות עקב להט"בופוביה.

אוהד חיזקי, מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב אמר בריאיון לרונן פולק בתכנית "בחצי היום" כי מדובר בתופעות של קבוצות שוליים אך בתופעות שצריכות לקבל התייחסות. "אנחנו קוראים למדינה לקחת אחריות. לא הגיוני שארגוני הקהילה ייקחו את העול על התופעות האלה ולטפל באנשים וגם להגיע למקרי קצה שאנשים לוקחים את חייהם".

האזינו לריאיון עם אוהד חיזקי: 

חן אריאלי, יושבת ראש האגודה למען הלהט"ב, אמרה עם פרסום הדוח: "2018 שברה את שיאי הלהט"בופוביה בחברה הישראלית. אני לא מתפלאת על כך שבשנה שבה 150 אלף אישה ואיש יצאו לרחובות לדרוש שוויון והתקיימה שביתת הלהט"ב הראשונה בהיסטוריה, היו גם מי שבחרו לנסות לפגוע בנו, קיללו ותקפו, השמיצו ונאבקו ובעיקר פעלו על כר פורה ובחסות הממשלה שנמנעת בשיטתיות מלהעניק לנו זכויות, שמאפשרת לשרים ופקידים להפלות אותנו ואת המשפחות שלנו, שלא מקדמת שוויון ולא את הביטחון האישי שלנו".

אריאלי ציינה כי להט"בופוביה היא מחלה שצריך לרפא בכוחות משותפים, לא להזין. "ראינו באופן שיטתי איך בערים שבהן מתקיימים מצעדי ואירועי גאווה חלה ירידה בשיח הפוגעני כלפי הקהילה. אפשר וצריך לעודד סובלנות בקרב הציבור אבל זה לא יקרה בלי שהממשלה תרתם למאבק שלנו לשוויון. אנחנו קהילה חזקה שנלחמת על זכויותיה ונמצאת כאן כדי להגן ולחזק ולסייע לכל להט"ב בכל רחבי המדינה. אני קוראת לחברות וחברי הקהילה להמשיך ולפנות באלפים למרכז הדיווח על שם ניר כץ ולאפשר לכולנו להילחם עבורם".