טיל שהוצג באיראן
צילום: אי-פי

דיווח: ארה"ב מאיצה תכנית סודית לחבל בטילים וברקטות של איראן

גורמים בהווה ובעבר בממשל טראמפ אמרו ל"ניו יורק טיימס" כי התכנית התקבלה עוד בימי הנשיא בוש הבן ואומצה גם בתקופת אובמה; כתב אישום נגד קצינה אמריקנית לשעבר שערקה לאיראן ומסרה מידע על סוכנים
עמיחי שטיין
13 בפברואר 2019
23:28

ה"ניו יורק טיימס" דיווח היום (רביעי) כי הבית הלבן החליט להאיץ תכנית סודית לחבל בטילים וברקטות שאיראן מייצרת. גורמים בהווה ובעבר בממשל טראמפ אמרו לעיתון כי התכנית התקבלה עוד בימי הנשיא ג'ורג בוש הבן ואומצה גם בימיו של הנשיא ברק אובמה.

בדיווח צוין שרק בחודש האחרון נכשלו שני שיגורי לווין שעשתה איראן. ב-11 השנים האחרונות נכשלו כשני שלישים משיגורי הלווין האיראניים, לעומת ממוצע עולמי של 5% בלבד.

הדיווח מתפרסם על רקע הוועידה בינלאומית בוורשה, העוסקת בפעילות איראן בנושא. מוקדם יותר, המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, אמר כי הוועדה "לא תביא שום דבר מלבד כאב". בהתייחס להסכם הגרעין עם המעצמות, שממנו פרשה ארצות הברית, אמר: "העם האיראני נוכח לדעת שמספר ממשלות אירופיות אינן אמינות, ואי אפשר לסמוך על מילה שלהן".

במקביל, בארצות הברית הוגש היום כתב אישום  נגד מוניקה וויט, קצינה לשעבר בחיל האוויר האמריקני, בגין מסירת מידע על שמונה סוכני מודיעין אמריקנים להאקרים איראניים שהשתמשו בפייסבוק ובדוא"ל על מנת לנסות ולהתקין תוכנות רוגלה במחשביהם. וויט, בת 39, ערקה לאיראן ב-2013 וככל הנראה חיה שם גם כיום.

בשבוע שעבר, מפקד משמרות המהפכה של איראן, עלי ג'עפרי, חשף מפעל תת־קרקעי לייצור טילים בליסטיים מדויקים במדינה. בטקס מיוחד לציון 40 שנה למהפכה האיסלאמית ברפובליקה האסלאמית אמר ג'עפרי כי חשיפת המפעל היא תגובה ל"שחצנות המערבית". הוא איים כי ארצו תשגר לישראל מטר של טילים אם תעשה מעשה שטות נגד איראן.

ג'עפרי הוסיף כי הכוח ההגנתי והמרתיע של איראן נועד כדי לשמור על ביטחונה, והוא אינו ניתן למיקוח במשא ומתן. הוא ציין כי טילים שיוצרו בעבר מוסבים כעת לטילים חכמים.