עצרת זיכרון לרצח בברנוער
צילום: גילי יערי, פלאש 90

התפתחות ברצח בברנוער: עד המדינה בפרשה העביר למשטרה מידע חדש

לטענת העבריין, זאור חנקישייב, המידע כלל פרטים מפלילים. חנקישייב מרצה מאסר בגין בידוי ראיות ושיבוש הליכי משפט. באירוע, שלא פוענח עד היום, נרצחו ניר כץ וליז טרובישי ונפצעו 11 בני אדם
דניאל אלעזר
17 בפברואר 2019
10:21
עודכן ב 11:20

התפתחות אירעה היום (ראשון) בחקירת הרצח בברנוער - עד המדינה בפרשה, זאור חנקישייב, העביר למשטרה מידע חדש לכאורה על הרצח שאירע לפני כעשר שנים. לטענת העבריין, המידע כלל פרטים מפלילים והוא מעוניין לתת אותו תמורת תשלום.

על ההתפתחות דיווחה לראשונה העיתונאית הדס שטייף בגל"צ. חנקישייב, ששינה את שמו לזיו חן, מרצה מאסר בגין בידוי ראיות ושיבוש הליכי משפט. בשבוע שעבר יצא מבית הסוהר לטובת אותה עדות.

לטענת גורמים הוא שטח סיפור חדש בפני החוקרים, וציין חשודים אחרים שאחראים לרצח, מבלי דרישה לתשלום כלשהו בתמורה לכך. גרסתו הפעם שונה לחלוטין מהסיפור הראשון שסיפר - בו ניסה להפליל בזמנו את חגי פליסיאן. לאור עברו הבעייתי, במשטרה יבחנו את גרסתו ובהתאם וככל שיידרש, יזמנו אנשים שונים לחקירה.

ברצח בברנוער, שלא פוענח עד היום, נרצחו ניר כץ וליז טרובישי ונפצעו 11 בני אדם. אדם לבוש בבגדי הסוואה שחורים ומסכה על פניו, נכנס למועדון וירה בנוכחים ללא הבחנה. לאחר מכן נמלט מהמקום.

הרצח בוצע במוצאי שבת, ב-1 באוגוסט 2009, בבית אגודת הלהט"ב בתל אביב. לאחר ארבע שנים הוגש כתב אישום נגד חשוד בביצוע הרצח, שבוטל לאחר שהתגלה שהחשוד הופלל על ידי עד המדינה ושהוא אינו הרוצח. 

כארבע שנים אחרי הרצח, טען צעיר המוכר למשטרה כי הוא מכיר את מי שהיה מעורב ברצח ולקח חלק בעצמו. עוד טען כי היה חבר קרוב של הרוצח. המשטרה חתמה עם הצעיר, זאור חנקישייב, הסדר עד מדינה והפעילה אותו כסוכן סמוי במשך כחודשיים וחצי, בהם ביצעה מעקבים והאזנות סתר.

ביוני 2013 נעצרו חשודים, ועל סמך עדותו של חנקישייב, הוגש כתב אישום נגד חגי פליסיאן. נטען כי כמה חודשים לפני הרצח, התלבט אחיו של פליסיאן, אז נער בן 15 בסוגיית זהותו המינית ונפגש עם מנהל הברנוער. הוא סיפר למנהל כי הוא בן 20 והם קיימו יחסי מין.

עוד נטען כי הקטין סיפר לאחיו - חגי פליסיאן, שהותקף מינית ובעקבות זאת תכננו עד המדינה והנאשם ברצח לפגוע במנהל המועדון, אך מכיוון שלא היה באותו הזמן במקום, פתח פליסיאן באש בנוכחים בברנוער. 

מנהל המועדון אישר כי קיים יחסי מין באופן חד פעמי עם אדם צעיר שהיה קטין בשעתו, מבלי שזיהה כלל את פליסיאן כאותו צעיר, ומבלי שידע שאותו אדם הוא קטין. אחיו של פליסיאן, שלפי כתב האישום נפגע מינית, לכאורה, הכחיש מכל וכל את מעורבותו ואת הטענה כי נפגע מינית. פליסיאן שוחרר מחוסר ראיות.