פינקלקרוט

פילוסוף יהודי הותקף בפריז: "אנטישמיות אנטי-גזענית"

בשיחה עם כאן חדשות הסביר אלן פינקלקרוט כי אנחנו היהודים נתפסים כגזענים כי אכפת לנו מישראל. לפי התפיסה הזו ישראל מואשמת בפשעים נגד האנושות. פינקלקרוט הותקף מילולית במהלך הפגנת האפודים הצהובים בפריז
מואב ורדי
17 בפברואר 2019
23:33

במהלך הפגנות האפודים הצהובים בפריז אתמול (שבת) הותקף באלימות מילולית הפילוסוף היהודי צרפתי אלן פינקלקרוט, בין היתר בקריאות "ציוני מסריח". בשיחה עם כאן חדשות הוא השמיע הסבר מעניין להתקפה עליו. "האנטישמיות של המאה ה-21 היא לא גזענית, היא אנטי-גזענית. אנחנו היהודים נתפסים כגזענים כי אכפת לנו מישראל. לפי התפיסה הזו ישראל מואשמת בפשעים נגד האנושות. ישראל מואשמת שהיא עושה לפלסטינים מה שהיהודים ספגו מהגרמנים במלחמת העולם ה-2".


"זה היה מאוד לא נעים, הייתי שם במקרה ולא התכוונתי להשתתף בהפגנות", תיאר פינקלקרוט את מהלך התקרית. "אבל הייתי בדרכי חזרה הביתה וראיתי את ההפגנות ופשוט הסתכלתי. מיד זיהו אותי והעליבו אותי על-ידי אספסוף אגרסיבי. הם לא אמרו יהודי מלוכלך, הם אמרו ציוני מלוכלך".

"לדעתי אנחנו אנו לא חוזים בעלייה מחדש של אנטישמיות ברוח שנות ה-30, זו אנטישמיות חדשה שמדברת בשפה אחרת", הוא הסביר. "זו הרטוריקה שלהם, לכן הם לא מרגישים אשמים וזה המצב החדש. להיות מותקף על היותך גזען ולא על היותך יהודי. מה שקרה זה שחלק מהאספסוף הזה היה מוסלמי סלפי שאמר שאלוהים יעניש אותי בשל שנאתי והגישה שלי כלפי פלסטין. המשטרה הגנה עלי, כי חלקם מאוד רצו להילחם איתי".

פינקלקרוט קושר בין עליית האנטישמיות לתופעת ההגירה בצרפת. "ההגירה שינתה הכול, בצרפת של היום, כשהיהודים חיים בפרברים החיים שלהם בלתי נסבלים אז הם צריכים ללכת לגור במקום אחר", הוא אומר. "חלקם עוברים לישראל וחלקם עוברים לערים אחרות בצרפת. כשהמהגרים הם הרוב היהודים לא בטוחים יותר. אני לא טוען שכל המהגרים הם אנטישמים, ברור שלא, אבל חלקם כן ועבור היהודים בבתי הספר וברחוב זה מאוד קשה. יש אינטלקטואלים שמציגים את המהגרים בפרברים כקורבנות של גזענות ולכן הם מגנים עליהם וזו האווירה החדשה, אקלים מאוד לא בריא במדינה שלנו".