גנץ ולפיד סיכמו על ריצה משותפת: אשכנזי יצטרף

יו"ר יש עתיד ויו"ר חוסן לישראל-תל"ם ירוצו ביחד לראשות הממשלה בהסכם רוטציה, כאשר בני גנץ יכהן ראשון ולפיד יחליפו אחרי שנתיים וחצי. יעלון יהיה שלישי ברשימה ואשכנזי אחריו
יואב קרקובסקי
21 בפברואר 2019
06:23

בני גנץ ויאיר לפיד הודיעו הבוקר (חמישי) כי הם סיכמו על ריצה משותפת של מפלגת יש עתיד וחוסן לישראל-תל"ם בבחירות הקרובות. עם הסיכום בין גנץ ללפיד, גם הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי צפוי להצטרף לרשימה.


במסגרת האיחוד סיכמו גנץ ולפיד על רוטציה בראשות הממשלה, במידה שירכיבו את הממשלה הבאה, כשגנץ יכהן ראשון ולפיד יחליפו אחרי שנתיים וחצי. משה יעלון יהיה במקום השלישי ברשימה המאוחדת, ואחריו אשכנזי.

אחרי אשכנזי יתר הרשימה תסודר ב"ריץ'-רץ'" בין שתי המפלגות. גורמים במערכת הפוליטית אומרים שזו הסיבה שלפיד קידם לקדמת הרשימה של יש עתיד את ותיקי מפלגתו, כדי להבטיח את היותם חלק מהרשימה המאוחדת.

בהודעת חוסן לישראל ויש עתיד נמסר: "מתוך אחריות לאומית, החליטו בני גנץ, יאיר לפיד ומשה יעלון על הקמת רשימה מאוחדת אשר תהווה את מפלגת השלטון החדשה של ישראל. מפלגת השלטון החדשה תעמיד נבחרת מנהיגים ביטחונית וחברתית חדשה שתבטיח את בטחון המדינה, ותחבר מחדש את חלקי העם ואת החברה הישראלית המשוסעת". ראשי המפלגות צפויים למסור הודעה נוספת בנושא בהמשך היום.

מהליכוד נמסר בתגובה לאיחוד גנץ-לפיד: הבחירה ברורה - זו או ממשלת שמאל של לפיד-גנץ בתמיכת גוש חוסם של המפלגות הערביות, או ממשלת ימין בראשות נתניהו.

לאורך כל הלילה נערכו דיונים בין ראשי המפלגות על מנת להגיע לאיחוד. כבר אמש בכירים בחוסן לישראל המקורבים לגנץ אמרו כי לאיחוד יש סיכוי של ממש. סלע המחלוקת העיקרי היה דרישת לפיד מגנץ להתחייב לא לשבת בממשלת נתניהו מהרגע שיוגש נגדו כתב אישום בכפוף לשימוע.

במקביל, אורלי לוי-אבקסיס הודיעה אמש כי כי מפלגתה תרוץ באופן עצמאי. לוי־אבקסיס תקפה בחריפות את יו"ר חוסן לישראל, בני גנץ: "הצעות קונקרטיות הוגשו בכתב, החלה התרוצצות, התנהגותו של גנץ מוזרה והזויה.