מתחם באב א-רחמה
צילום: סלימאן חדר, פלאש 90

הוארך צו הסגירה למתחם באב א-רחמה; הווקף: אין לבית המשפט סמכות בנושא

משרד החוץ הירדני הגיב להחלטה: מדובר בחלק אותנטי ממסגד אל-אקצא, לווקף יש סמכות בלעדית במקום. בית המשפט נתן לווקף 60 יום להגיב להחלטה
יערה שפירא ורועי קייס
17 במרץ 2019
14:31

בית משפט השלום בירושלים האריך היום (ראשון) את צו הסגירה הזמני למתחם באב א-רחמה שבהר הבית. בהחלטה ניתן לווקף זמן של 60 יום לתגובה עקרונית בעניין. משרדי הווקף בירושלים בתגובה להחלטת בית המשפט לסגור את באב א-רחמה: "לבית המשפט הישראלי אין סמכות בנושא, באב א-רחמה יישאר פתוח".

משרד החוץ הירדני דרש מישראל לבטל את החלטת בית המשפט בעניין. הוא הטיל על ישראל את האחריות להשלכות המסוכנות של ההחלטה הזאת. בהודעתו נאמר כי "באב א-רחמה הוא חלק אותנטי ממסגד אל-אקצא, ולווקף יש סמכות בלעדית לנהל את ענייני המסגד".


בשבוע שעבר פורסם בכאן חדשות כי מסתמן שהמתחם בשער הרחמים ייסגר לשיפוץ לכמה חודשים, כך לפי מקורות פלסטינים המעורים במגעים בין ישראל לירדן. לפי הפשרה המסתמנת, המתחם לא ישמש עוד לתפילה, הווקף יחזיק במפתחות למתחם ויוקמו בו משרדים עבורו. גורם בווקף אמר לכאן חדשות כי אין הכרח שמתחם באב א-רחמה ישמש לתפילות, אך זו צריכה "להיות החלטה שלנו ולא תכתיב ישראלי".

במהומות שפרצו במקום בשבוע שעבר נעצרו מעל עשרה בני אדם, לאחר זריקת בקבוק תבערה לעבר עמדת המשטרה בהר הבית. המתחם נותר סגור שעות ארוכות בשל גילוי מכלי דלק בסריקות במקום.


מבנה באב א-רחמה, שער הרחמים, נסגר בידי המשטרה בשנת 2003 בטענה שהאגודה שפעלה בו קשורה לחמאס. לפני שנתיים עתר מפכ"ל המשטרה בבקשה להאריך את צו הסגירה של המבנה ועתירתו התקבלה.למרות ההנחייה של ראש הממשלה בנימין נתניהו לאכוף את הצו ללא פשרות ולא לאפשר בו תפילה, בפועל אין מניעה ממוסלמים להתפלל שם.