גבול ישראל-לבנון
צילום: באסל עדוויאת, פלאש 90

מזכ"ל האו"ם: "מודאג מהמנהרות בגבול לבנון"

בטיוטת דוח שהגיעה לכאן חדשות, ציין אנטוניו גוטיירש כי "כוח יוניפי"ל לא קיבל גישה לכל המקומות הרלוונטיים לאיתור המנהרות". עוד בדוח: ביקורת על פעילות חיל האוויר הישראלי במרחב לבנון
גילי כהן
21 במרץ 2019
08:45

טיוטת דוח של מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטיירש, שהגיעה היום (חמישי) לידי כאן חדשות, מגלה כי גוטיירש מביע דאגה לגבי המנהרות בגבול לבנון-ישראל: "המנהרות חוצות את הקו הכחול תוך הפרה של החלטה 1701". 

בטיוטת הדוח על פעילות יוניפי"ל בגבול ישראל-לבנון, התייחס גוטיירש גם לפעילות החקירה סביב המנהרות, וקרא לרשויות בלבנון למצות את בדיקתן. עוד ציין גוטיירש כי "כוח יוניפי"ל לא קיבל גישה לכל המקומות כדי לאתר את המנהרות הרלוונטיות". 

לצד התייחסות לתפקוד של יוניפי"ל, גוטיירש מתח ביקורת על הפעילות של חיל האוויר הישראלי בשמי לבנון, שמהווה לדבריו הפרת ריבונות. בחודשים האחרונים התנהל קמפיין ברשתות החברתיות בלבנון כנגד טיסות חיל האוויר בשמי המדינה.

גורמים דיפלומטיים בישראל הביעו שביעות רצון מהתייחסות מזכ"ל האו"ם למנהרות בדוח, שעתיד להתפרסם בימים הקרובים. שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, התייחס לנושא בריאיון לדב גיל-הר בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב ואמר: "הטיוטה היא חיובית – המזכ"ל מתייחס לדברים החשובים, גם למנהרות, גם לאוזלת היד של יוניפי"ל, ולנושא המשמעותי מבחינתנו - שיש שטחים רבים שחיזבאללה לא מאפשר ליוניפי"ל להיכנס אליהם".

דנון הדגיש: "אנחנו לא מצפים שכוח האו"ם יילחם בחיזבאללה, מי שיגן על תושבי ישראל זה צה"ל, אבל לפחות שידווחו על מה שהם רואים, על תנועות של חיזבאללה, על מנהרות, על טילים, גם את זה הם לא עושים היום"  

האזינו לריאיון המלא עם דני דנון בכאן רשת ב: