מרצים באוני' העברית מתנגדים לנוכחות של חיילים במדים: משפיע על הדינמיקה עם סטודנטים ערבים

מרצים בחוג ללימודי האסלאם יוצאים נגד מעבר של תכנית הכשרה של חיילי מודיעין לתחומי המוסד: משפיע על מי שיהיה מוכן ללמוד אצלנו. רקטור האוניברסיטה: "אין שום בעיה עם מדים. יש מי שמחפש אותנו"
יערה שפירא
27 במרץ 2019
09:08

מרצים בסגל החוג ללימודי האסלאם והמזרח התיכון באוניברסיטה העברית בירושלים מתנגדים למעבר של תכנית הכשרה לחיילי מודיעין לאוניברסיטה, בטענה כי נוכחות של חיילים במדים עלולה לפגוע בסטודנטים הפלסטיניים ובשיתופי פעולה מחקריים בינלאומיים.


כך למשל בפוסט פומבי שמפרסמת בפייסבוק שלה פרופ' ליאת קוזמא, ראש מרכז לבציון לחקר האסלאם באוניברסיטה העברית, היא מסבירה את ההתנגדות: "קבוצה של עשרות חיילים במדים בשיעור משפיעה באופן קריטי על מי שיהיה מוכן ללמוד אצלנו, ומה ירגישו חופשי לומר. אני חושבת כאן על הסטודנטים הפלסטינים שלנו, אבל לא רק", שנית, היא מוסיפה, "הלגיטימציה של חקר המזרח התיכון בידי ישראלים נשענת גם על העובדה שהמחקר לא משרת ישירות את הממסד הביטחוני. ההשלכות של הצעד הזה על הלגיטימציה של החוג שלנו ושל המזרחנות הישראלית בכלל תהיינה קשות".

מרצה אחרת משיבה לאחד המגיבים באותו שרשור: "מה שמטריד אותנו זו ההשפעה הצפויה והקשה של הדינמיקה בין הסטודנטים הישראלים והפלסטיניים. תחשוב מה תעשה נוכחות של כל כך הרבה חיילים במדים בכיתות הלימוד ואחר כך במעונות, לתחושת הביטחון של הסטודנטים האלה". אחד המעורבים בפקולטה סיפר כי מרצים נוספים שותפים להתנגדות הזו, ולקריאה לאוניברסיטה לבטל את הכנסת תוכנית ההכשרה לחיילים לקמפוס.

רקטור האוניברסיטה: "הטענות עולות בקרב מיעוט קטן של מרצים"

רקטור האוניברסיטה העברית פרופ' ברק מדינה אמר בתגובה לדברים ב"קלמן - ליברמן": "המרצים לא התייחסו למקרים של חיילים שבאים במדים. מדובר בקבוצה שלומדת באוניברסיטה במסגרת ההכשרה הצבאית. הטענות עולות בקרב מיעוט קטן של מרצים". עוד הוסיף פרופ' מדינה: "יש לנו אחריות חברתית, אנחנו מוסד ציבורי ויש לנו אינטרס ציבורי. אין שום בעיה עם מדים. יש מי שרוצה לחפש אותנו, אולי זה קשור לעמדה הנחרצת שהבענו בנושא לארה אל קאסם. אנחנו לא גוף פוליטי".

הפוסט של פרופ' ליאת קוזמא