הפגנות בגבול ישראל-עזה (ארכיון)
צילום: אי-פי

ישראל במסר לחמאס: הרחיקו את הפגנות סוף השבוע מהגדר

לקראת ההפגנות הגדולות שצפויות בשישי ובשבת, בישראל העבירו מסר דרך מצרים וביקשו שחמאס ירסן את האירועים כדי למנוע פגיעות בנפש • במקביל, מתברר כי מרבית הירי בסבב ההסלמה האחרון לא בוצע על ידי הארגון • גורם בחמאס לכאן חדשות: "אם המשלחת המצרית תביא בשורות – נרסן את ההפגנות"
גילי כהן ורועי קייס
27 במרץ 2019
20:47

בישראל נערכים לאירועי סוף השבוע הקרוב ברצועת עזה, ומביעים חשש בעיקר מההפגנות המתוכננות בשישי ובשבת בגדר הגבול, בין השאר לציון יום האדמה ולציון שנה לאירועים על הגדר. היום (רביעי) פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי ישראל העבירה מסר לחמאס דרך מצרים – הרחיקו את המפגינים מגדר המערכת, כדי להימנע מנפגעים בנפש.


בין השאר, בישראל חוששים משחזור של האירועים אחרי העברת השגרירות האמריקנית לירושלים, שבהם נהרגו כמעט 60 פלסטינים בהפגנות. לכן, המסר שעבר לחמאס דרך המתווך המצרי הוא שהארגון ירסן הפעם את ההפגנות, וכוחות צה"ל בשטח יקבלו הנחיה דומה.

אחרי ההתייעצויות הביטחוניות שנערכו ביממה האחרונה על רקע סבב ההסלמה בדרום, התברר כי לא חמאס אחראי למרביתם של 60 השיגורים מעזה לישראל השבוע. מהנתונים עולה שחלוקת הירי כמעט שווה – שליש מהשיגורים בוצעו על ידי חמאס, שליש נוסף על ידי הג'יהאד האיסלאמי, ועל השליש האחרון אחראיים מה שמכונה בישראל "ארגונים סוררים". הנתון מעיד שהפעלת האש הייתה ככל הנראה מתוכננת בקפידה.

גורם בחמאס: "רוצים להגיע להסכם רגיעה מכובד"

מהעבר השני, גורם בחמאס אמר היום לכאן חדשות כי אם המשלחת המצרית, שהגיעה לפגישה עם מנהיג חמאס ברצועה, יחיא סינוואר, תביא "בשורות חיוביות על הסרת המצור" – חמאס והפלגים הפלסטיניים ירסנו את ההפגנה הגדולה בשבת. מדובר בהקלות הנוגעות להכנסת סחורות לרצועת עזה, פתיחה של המעברים והגדלת מרחב הדיג.


"אנחנו רוצים להגיע להסכם רגיעה מכובד", אמר הגורם בחמאס. הוא ציין כי בארגון לא רוצים שהעימות עם ישראל בסוף השבוע יוביל לנפגעים. לדבריו, האפשרות שההפגנה תבוטל אם יושגו הבנות לא נמצאת בכלל על הפרק. "הכדור נמצא במגרש של ישראל", הוא הוסיף. "עליה להבין שהאנשים ברצועת עזה לא יכולים לסבול יותר את מה שמתרחש. המשבר ההומניטרי חמור מאוד".