בנק ישראל
צילום: פלאש 90

בנק ישראל: בלי קיצוץ או הטלת מסים הממשלה לא תשמר תכניות אזרחיות

בדוח שלו לשנת 2018 מזהיר הבנק כי ללא הצעדים הללו לא תוכל הממשלה לשמר את הגירעון הנוכחי. לדברי הבנק: במקרה של האטה במשק, הממשלה עלולה למצוא את עצמה מקצצת תקציבים או מעלה מסים במועד שבו המשק במצב קשה ושיעור האבטלה יעלה
ליאל קייזר
31 במרץ 2019
11:00

בנק ישראל מזהיר כי הממשלה לא תצליח לשמר תכניות אזרחיות שהפעילה בשנים האחרונות או לשמר את הגירעון בתקציב המדינה ברמתו הנוכחית - מבלי לנקוט קיצוץ בהוצאות או לחילופין מבלי להעלות מסים. בדוח השנתי של הבנק, המתפרסם היום (ראשון), קובע הבנק כי קיצוץ שכזה יצטרך לקרות גם במערכת הביטחון.

הבנק מזהיר כי במקרה שבו תחול האטה במשק, הממשלה עלולה למצוא את עצמה מקצצת תקציבים או מעלה מסים דווקא במועד שבו המשק יימצא במצב קשה ושיעור האבטלה, שלדברי הבנק הוא היום נמוך במיוחד, יעלה. הבנק ממליץ לממשלה להתמקד בהעלאת מסים ובכלל זה בצמצום הטבות המס הניתנות לציבור.

בהתייחס לשוק הדיור קובע הבנק כי מחירי הדירות אמנם ירדו ב-2018 לאחר עלייה רצופה בת כעשור - אולם את הירידה ניתן לייחס לעלייה בהתחלות הבנייה בשנים קודמות, עלייה שנבלמה בשנתיים האחרונות. הבנק קובע כי הירידה בהתחלות הבנייה עלולה לייצר עודף ביקוש שעלול לגרום לעליית מחירים. ביחס לתכנית מחיר למשתכן מצביעים בבנק על כך ש-18% מהדירות שהוגרלו במסגרת התכנית נותרו ללא זוכה, כלומר המשתתפים בהגרלות לא היו מעוניינים לרכוש אותן, מרבית הדירות ללא רוכש ממוקמות בפריפריה.

נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון הגיש הבוקר את הדוח לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולשר האוצר, משה כחלון ואמר כי "זו הייתה שנה טובה לכלכלה הישראלית, וכי המשק במצב טוב" ראש הממשלה בנימין נתניהו הוסיף: "הגענו להישג ייחודי שהאבטלה בשפל של כל הזמנים והשכר עולה במהירות. זה שילוב שהוא לא שגרתי, לא מובן מאליו, אבל זה אחד מההישגים הגדולים".

שר האוצר כחלון אמר עם קבלת הדוח: "כלכלת ישראל נמצאת במצבה הטוב ביותר מאז ומעולם. דווקא בעת הזאת, יש חשיבות רבה ללמוד את דוח בנק ישראל כדי להבין לעומק את מצבה של כלכלת ישראל במטרה להכין אותה לאתגרים של השנים הקרובות. כל המלצה שתחזק את כלכלת ישראל ואת החוסן החברתי של ישראל - תאומץ. אני בטוח שנמשיך לעבוד בשיתוף פעולה עם בנק ישראל, בהנהגתו של הנגיד פרופ' אמיר ירון, לטובת חיזוק הכלכלה והחברה".

מלשכת שר האוצר משה כחלון נמסר בתגובה לחלק שמדבר על תחום הדיור: "פרק הדיור בדוח בנק ישראל נפתח במשפט שאומר - 'בשנת 2018 ירדו מחירי הדירות לראשונה לאחר עשור שבו עלו ברציפות, זאת בהשפעת מאמצי הממשלה'. מה שהיה נראה לפני שנים בודדות כחלום רחוק והבטחת בחירות בלתי אפשרית, הוא היום המציאות הרשמית של מדינת ישראל. כל עוד משה כחלון שר האוצר, ימשכו צעדי הממשלה בתחום הדיור כדי להמשיך ולספק דירות לזוגות הצעירים וליצור שוק דיור הוגן במדינת ישראל. בבחירות הקרובות כבר ברור שמפלגת כולנו היא תעודת הביטוח היחידה של הזוגות הצעירים ומעמד הביניים".