צילום מסך
אנשי הג'יהאד האסלאמי

מטרת הפרסום על הפיגוע: מסר לג'יהאד האסלאמי כי תכניתו נחשפה

במקביל, הפרסום החריג נועד להתריע בפני חמאס על כך שהוא אינו מודע לכל מה שמתרחש ברצועה. גורם בעזה לכאן חדשות: "מצפים להקלות נוספות מצד ישראל"
רועי שרון, רועי קייס
01 באפריל 2019
20:22

מידע מודיעיני שהתקבל בישראל מצביע על כך שהג'יהאד האסלאמי מתכוון לבצע פיגוע במטרה לשבש את מאמצי הרגיעה. מידע זה הביא לפרסום האזהרה החריגה של מערכת הביטחון היום (שני) בשעות הצהריים. ההנחיה, ככל הידוע למערכת הביטחון כבר ירדה מהדרגים הבכירים של הארגון לרמת השטח. על פי המידע, הפיגוע שאותו מתכנן הג'יהאד האסלאמי עלול להתרחש בשעות הקרובות או בימים הקרובים. המתווה של הפיגוע עשוי להיות חדירה לשטח ישראל, פיגוע צליפה או ירי טיל נגד טנקים.


בישראל החליטו לפרסם את המידע כדי להרתיע את ארגון הטרור מלבצע את הפיגוע. בנוסף הדבר מהווה מסר לחמאס לפיו בשטח שבשליטתו ברצועה מתרחשים מהלכים שהוא אינו בהכרח מודע להם. בנוסף יש כאן מסר לציבור הישראלי לפיו בניגוד לג'יהאד האסלאמי חמאס נוטה כעת ללכת לכיוון של הסדרה.

בתוך כך, חבר בוועד המארגן של ההפגנות בעזה אומר בשיחה עם כאן חדשות כי הם מצפים לראות תוך ימים ספורים הקלות נוספות מישראל מלבד הרחבת מרחב הדיג ל-15 מייל ופתיחת המעברים, הקלות בדמות ביטול האיסור על הכנסה של חומרים דו שימושיים, כאלה שיכולים לשמש לצרכים אזרחיים וגם לצרכים צבאיים. ברצועה מצפים גם להגדלת מספרן של משאיות המזון שנכנסות לרצועה והכנסת כספים לרצועה לשם אספקת החשמל.


לדברי חבר בוועד המארגן של ההפגנות, המשלחת המצרית שחזרה הערב לרצועה אמורה להציג בפניהם לוח זמנים מסודר ליישום ההקלות שישראל הסכימה לתת. הגורם הבהיר כי הם כבר חושבים על שימוש באמצעים עממיים חדשים ומפתיעים, כלשונו, על הגדר מלבד בלוני התבערה והפעילויות של יחידת "ההטרדה הלילית", אם ישראל לא תעמוד בהתחייבויותיה. הוא טען בשיחה כי הפעילויות של יחידת "ההטרדה הלילית" ושיגור בלוני התבערה הופחתו מאז ההפגנה ביום שבת כדי לתת הזדמנות למאמץ המצרי.