ההרוג בהידרדרות האוטובוס בדרום: רון אליהו מפלמחים

משפחתו של בן ה-18 שנהרג בגיבוש לצנחנים הסכימה לתרום את קרניות עיניו. הנהג, בן 30 מהפזורה הבדואית, נעצר ויובא לדיון בהארכת מעצרו
איציק זוארץ
12 באפריל 2019
09:33

רון אליהו עובד, בן ה-18 מפלמחים, הוא ההרוג בהידרדרות האוטובוס אתמול (חמישי) בגיבוש צנחנים סמוך לשומריה שבדרום. הוא נהרג כתוצאה מפגיעת אוטובוס אזרחי ריק שהידרדר ורמס אוהל שבו שהו הנער וכמה משתתפים נוספים בגיבוש. משפחתו הסכימה לתרום את קניות עיניו. 

נהג האוטובוס, בן 30 מהפזורה הבדואית, נעצר ויובא במהלך היום לדיון בהארכת מעצרו. המשטרה הצבאית ומשטרת ישראל פתחו בחקירה משותפת של נסיבות האירוע.

מחקירת המשטרה עולה כי זמן קצר אחרי שהצעירים המיועדים לשירות בצה"ל נכנסו למתחם האוהלים, סמוך לבסיס צהל באזור שומריה התדרדר האוטובוס לעברם בזמן שהנהג עומד סמוך למקום. מעדותו של אחד הנערים עולה כי הוא רץ לעבר האוטובוס ועצר אותו לאחר שהרים את בלם היד.


חמישה נערים נפצעו בינוני וקל ושניים מהם אושפזו בבית החולים סורוקה בבאר שבע. מבית החולים סורוקה נמסר כי מתוך חמשת הפצועים שפונו לבית החולים, שלושה שוחררו לביתם ופצוע נוסף יאושפז במחלקה הכירורגית כשהוא במצב בינוני. הפצוע החמישי משלים בירור בחדר המיון.

שאר הנערים שהיו עדים לתאונה הקשה שהתרחשה בפעילות גיבוש לצנחנים, שוחררו לבתיהם. איילון עוזרי, אחד הנערים שהבחין באוטובוס המידרדר, עלה עליו והפעיל את בלם היד. בכך כנראה מנע פגיעות נוספות. בהמשך שחזר את האירוע: ״ישבנו באוהל ודיברנו קצת על הריצה, על מה שהיה היום. פתאום שמעתי נערים צועקים לעברנו לברוח מהאוהל, הם צעקו 'תצאו, תברחו'.

"לא הבנתי בהתחלה מה קורה, חשבתי שצוחקים. כולם התחילו לברוח, שמתי לב שהאוהל הגדול מתחיל לזוז והמיטות נופלות עד שראיתי את שני הפנסים של האוטובוס נכנסים בנו. כל המיטות הקדמיות התגלגלו ואנשים התחילו להיכנס מתחת למיטות. לקחתי כמה נערים איתי ומשכתי אותם החוצה, כשיצאתי מהאוהל האוטובוס פגע לי בגב וישר יצאתי.

"ראיתי את האוטובוס ממשיך במדרון, הדלת שלו היתה פתוחה, רצתי לתוך האוטובוס אל מושב הנהג, לחצתי על הברקס הרמתי את בלם היד והאוטובוס נעצר".