נוטרדאם
צילום: אי-פי

מקרון בנאום לאומה: קתדרלת נוטרדאם תחודש בתוך חמש שנים

"השריפה בנוטרדאם מזכירה לנו שתמיד נאלץ להתגבר על אתגרים", כתב מקרון בטוויטר. אלפים הגיעו במהלך היום לצפות בקתדרלה ויותר מ-600 מיליון אירו נתרמו לשיקומה
יותם רוזנוולד ויואב זהבי
16 באפריל 2019
21:49

נשיא צרפת עמנואל מקרון נשא היום (שלישי) נאום לאומה, יום לאחר השריפה בקתדרלת נוטרדאם. הוא הצהיר כי היא תחודש בתוך חמש שנים. "במהלך ההיסטוריה בנינו ערים, נמלים, כנסיות. הרבה נשרפו או נהרסו במלחמות, מהפכות, בידי אנשים. בכל פעם בנינו אותם מחדש, כתב מקרון בחשבון הטוויטר שלו.


"השריפה בנוטרדאם מזכירה לנו שהסיפור שלנו אף פעם לא פוסק, ושתמיד נאלץ להתגבר על אתגרים", הוסיף. אלפי בני אדם הגיעו במהלך היום לאזור הכנסייה ומיליארדרים צרפתים תרמו כ-600 מיליון אירו לטובת שיקומה. 

השריפה פרצה בשעות הערב המוקדמות, שש דקות בלבד לאחר שהכנסייה נסגרה למבקרים. ההערכה היא כי השריפה נגרמה בשל תקלה שהתרחשה על הגג במהלך שיפוצים שהתרחשו במקום. השיפוצים נערכו בכנסייה בשבועות האחרונים מתוך כוונה לבצע פעולות שימור בחלקים שונים של הכנסייה. חוקרים שמטעם רשויות הביטחון שהגיעו לזירה בחנו אפשרות לפיגוע טרור, אך שללו זאת כבר בשלבים המוקדמים של החקירה. 

קתדרלת "נוטרדאם דה פארי", בשמה המלא, נבנתה בשנת 1163, בנייתה ארכה כמעט 200 שנה - עד לשנת 1345. משמעות השם "נוטרדאם" בצרפתית הוא "גבירתנו", על שם מריה אמו של ישו. כיוון שיש כמה כנסיות וקתדרלות שמשתמשות בשם זה, נהוג להוסיף את הסיומת 'דה פארי' כשמתייחסים לקתדרלת נוטרדאם המפורסמת.

נוטרדאם נחשבת לאחד מסמליה היותר מפורסמים ואהובים של צרפת, ואחד ממוקדי התיירות המרכזיים והפופולריים ביותר בפריז. נשיא צרפת עמנואל מקרון הודיע כבר אתמול כי צרפת תבנה מחדש את כל המבנים שניזוקו בשרפה. יצירות האומנות הרבות שהיו בקתדרלה הועברו למוזיאון הלובר בפריז.