יירוט של כיפת ברזך

בכיר בחמאס לכאן חדשות: מוכנים להפסקת אש ללא תנאים מוקדמים

הבכיר אמר כי גם הכסף הקטרי אינו תנאי לסיום סבב הלחימה, אך ישראל היא זו שמציבה תנאים. בישיבת הקבינט עודכנו השרים כי ייתכן שהלחימה תימשך גם מעבר יום עצמאות
רועי קייס וגילי כהן
05 במאי 2019
20:50

בכיר בחמאס שוחח הערב (ראשון) עם כאן חדשות ואישר כי הארגון פנה דרך מתווכים לישראל בבקשה להפסקת אש. לדברי הבכיר, חמאס מוכן לנצור את האש ולסיים את סבב הלחימה ללא תנאים - גם ללא הערבת הכסף הקטרי לרצועת עזה.


לצד זאת, אותו בכיר אומר כי ישראל היא זו שמציבה תנאים בדרך להפסקת אש, וכי עמדת ישראל עדיין לא ברורה לחמאס בשלב זה. "אנחנו לא התחלנו", הבהיר איש חמאס, "אנחנו לא מעוניינים בהסלמה והבהרנו זאת למתווכים".

בנוסף, מקור בעזה אמר לכאן שהג'יהאד האיסלאמי גם מערים קשיים על השגת הפסקת אש, ו"עושה שרירים" בשיחות הפלגים בקהיר. דובר הג'יהאד האיסלאמי, מוסעב אל-ברים אמר לערוץ אל-ערביה: "אנו מוכנים ללכת למקום הרחוק ביותר אותו מדמיין ולו מצפה האויב, על בסיס השמירה על בני העם הפלסטיני והרתעת האויב.

"כעת אין שיח על משא ומתן, השיח כעת הוא, בראש סדר העדיפויות של ההתנגדות, לעצור את התוקפנות הזו ולהרתיע האויב. אין סתירה בין המגמות של ההתנגדות בשטח לבין המאמצים שמשקיעה מצרים".

במקביל, ישיבת שרי הקבינט המדיני-ביטחוני הסתיימה לאחר כחמש שעות. בהודעה מטעם הקבינט נמסר: "הקבינט הנחה את צה"ל להמשיך בתקיפות ולהיערך להמשך. השיקול העליון הוא ביטחון המדינה ותושביה".


שרי הקבינט עודכנו במהלך הדיון כי ההסלמה עלולה להימשך גם מעבר ליום העצמאות - אל תוך השבוע הבא. עיקר הדיון עסק בהיבטים מבצעיים להמשך הפעילות של צה"ל, בעזה בימים הקרובים. ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש מהשרים שלא להדליף לתקשורת את הפרטים שעלו במהלך הדיון. אל הישיבה זומנה גם שרת התרבות והספורט מירי רגב, שאינה חברת קבינט.