אתר קריסת המנוף, היום
צילום: פלאש 90

בעלי אתר הבנייה ביבנה בו קרס המנוף: האחריות על חברת המנופים

החברות השותפות בניהול אתר הבנייה מגלגלות את האחריות לאסון על חברת "רמא מנופים" שעובדיה הגיעו לפרק את המנוף שקרס. עד כה עוכבו 13 מעורבים. מנכ"ל אגף כלכלה בהסתדרות לכאן רשת ב: יישום ההסכם עם משרד הכלכלה היה מונע את האסון
רועי ינובסקי
19 במאי 2019
17:51

אסון קריסת המנוף באתר הבנייה הבוקר (ראשון) ביבנה: בעלי אתר הבנייה מגלגלים את האחריות לאירוע וטוענים כי מדובר בעובדי חברת "רמא מנופים" שהגיעו לפרק את המנוף. לטענת חברת "שבירו", השותפה באתר הבנייה, "מנהל עבודה תדרך על פי כל הכללים והם חתמו לו שעברו הדרכה בטיחותית". עד כה עוכבו לחקירה 13 מעורבים.

בעלי האתר, רונית שבירו, אמרה לכאן חדשות כי "זה ממש לא פועלים שלנו, זה קרה בזמן פירוק המנוף על ידי חברת המנופים. זה מנוף לא שלנו ועובדים לא שלנו". לדבריה, "כולם קיבלו הדרכה, אז זה לא אירוע שקשור אלינו. מי שמנהל אותם זה חברת רמא מנופים. נאות שמיר מנהלת את האתר".


מחברת "נאות שמיר", השותפה השנייה באתר, נמסר בתגובה כי "הרכבת המנוף, הפעלתו ופירוקו נעשים כולם ע"י חברת "רמא מנופים" ובאחריותה הבלעדית. חברת נאות שמיר מקפידה על שמירת כל נהלי הבטיחות המחמירים באתר ומנהל האתר הנחה הבוקר את עובדי 'רמא מנופים' בנהלי הבטיחות הנדרשים, שהינה חברה חיצונית בעלת ניסיון וידע רב בתחום". ב"נאות שמיר" הוסיפו כי "היזם אסף כדורי, שהוא גם מנהל האתר, מוסר בשעות אלה את כל המידע שברשותו בכדי לסייע בחקירת נסיבות התאונה", וכי החברה "מביעה צער עמוק על מותם של ארבעה בני אדם בתאונה הקשה".

מנכ"ל אגף כלכלה בהסתדרות, שי בירן, אמר בריאיון לרן בנימיני וטלי בן עובדיה בתוכנית כאן הערב בכאן רשת ב כי "אם היו מיישמים את מה שכתוב בהסכם עם משרד הכלכלה - האסון היה נמנע". בירן הוסיף כי "אין בכלל ספק כי העובדה ש-70% מההרוגים הם פלסטינים או ערבים ישראלים, תרמה להפקרות ששררה במהלך השנים", אולם סייג ואמר כי הוא "משוכנע שבשנה האחרונה חל שינוי ביחס".

האירוע באתר שברחוב ז'בוטינסקי בעיר החל ככל הנראה כאשר החלק האחורי של המנוף נפל לקרקע מגובה של 60 מטרים ועמו שלושה פועלים כבני 30 שמותם נקבע במקום. פועל נוסף, כבן 20, נתלה בין שמיים לארץ על רתמת הבטיחות ונהרג.

קריסת המנוף אירעה באותו אתר בו נהרג לפני כחודש נהג המשאית איציק כהן, שהתחשמל כתוצאה ממגע בין המנוף לקו מתח גבוה. ימים ספורים לפני התחשמלות הנהג, נהרגו עובדי חברת חשמל - נוני להב ובני אסולין, במהלך עבודות על המשכו של קו מתח.

כמו כן, כחצי שנה לפני כן פגע המנוף באותו קו מתח וגרם לפגיעה בתשתיות והפסקת חשמל ברחבי יבנה. מדובר בחברת הקבלן רמי שבירו. הממצאים עלו בתחקיר ששודר בכאן חדשות לפני שבועיים.

שורה של בעלי תפקידים ומנהלים באתר הבנייה, שמפעילים את אותה חברה חיצונית, עוכבו לחקירה. למקום הגיעו גם נציגים של מכון התקנים שעובדים עם להב 433, כדי לבדוק אם פירוק המנוף התבצע על פי הנהלים. חלק מהמעוכבים נחקרים באזהרה וחלקם מוסרים עדויות. עד כה לא נעצרו חשודים.

"מאסנו בהרוגים סתם, רוצים לחזור למשפחות בשלום": דן ורשבסקי, יו"ר איגוד המנופאים, בטוח שהיה אפשר למנוע את אסון המנוף שבו נהרגו 4 פועלי בניין
כאן ב | סדר יום עם קרן נויבך

Posted by ‎כאן חדשות‎ on Sunday, May 19, 2019