זירת הפיגוע באריאל

תחקיר הפיגוע ליד אריאל: הערות למפקדים והדחת לוחמים עקב כשלים מבצעיים

תחקיר האירוע, שבו נרצח הרב אחיעד אטינגר וסמל-ראשון גל קיידאן, העלה כשלים הנוגעים למשמעת המבצעית של הכוח, לפעולות החסרות בהכנתם למשימה ובבקרת המפקדים. הרמטכ"ל ציין כי הכוח לא ביצע את המצופה מלוחמים בזירת פיגוע. על הכשלים שעלו בתחקיר פורסם לראשונה בכאן חדשות
רועי שרון
29 במאי 2019
13:46

תחקיר הפיגוע סמוך לאריאל: מפקד עוצבת געש, תת-אלוף אבי גיל, רשם הערה פיקודית למפקד הגדוד בגזרה ולמפקד הסוללה. בנוסף, הדיח גיל מתפקידי לחימה כמה חיילים שהיו מעורבים באירוע ולא פעלו כמצופה מהם. כך עולה מתחקיר צה"ל שהוגש באחרונה לרמטכ"ל, אביב כוכבי.

הפיגוע המשולב בכיכר אריאל וצומת גיתי אבישר התרחש לפני כחודשיים, ובו נרצח הרב אחיעד אטינגר ונפל סמל-ראשון גל קיידאן. התחקיר מעלה כשלים מבצעיים שונים הנוגעים למשמעת המבצעית של הכוח בשטח, לפעולות החסרות בהכנתו למשימה ובבקרת המפקדים. על הכשלים שעלו מהאירוע פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11.

הרמטכ"ל הצביע על העובדה כי הכוח התנהל בצורה לקויה במהלך האירוע עצמו ולא ביצע את המצופה מלוחמים בזירת פיגוע. הוא ציין לחיוב את סמל ראשון קיידאן, על מאבקו במחבל טרם מותו, וכן את הרב אחיעד אטינגר על ניסיונו לפגוע במחבל.

באשר למרדף אחר המחבל מיד לאחר ביצוע הפיגוע, הרמטכ"ל שיבח את הגופים המעורבים במרדף שבמסגרתו יושמו לקחים ממרדפים קודמים. בזכות שיתוף פעולה בין ארגוני הצליחו כוחות הבטחון לאתר את המחבל ולפגוע בו.

בצה"ל אומרים כי בעקבות אירוע זה ואירועים נוספים נלמדו שורת לקחים הנוגעים לכשירות הלוחמים באוגדת יהודה ושומרון. הוחלט כי ינקטו פעולות לשיפור כשירות הלוחמים ברמה המקצועית והמנטאלית ויבוצעו פעולות נוספות לשיפור התשתיות במרחב.