אחת המנהרות שצה"ל חשף ב"מגן צפוני"
צילום: דובר צה"ל

צה"ל יאטום את מנהרת חיזבאללה האחרונה שחצתה לישראל

מדובר במנהרה הארוכה והעמוקה מבין שש המנהרות שנחשפו במבצע "מגן צפוני". המנהרה יוצאת בין היישובים שתולה וזרעית - עומקה כ-80 מטרים ואורכה כ-800 מטרים. פתח המנהרה לא ייאטם במטרה להפוך אותו ל"אתר תיירות" עבור דיפלומטים ועיתונאים זרים, לצרכי הסברה
משה שטיינמץ
29 במאי 2019
19:59

צה"ל החל הערב (רביעי) באיטום מנהרה התקפית של חיזבאללה, הארוכה והעמוקה מבין שש המנהרות שנחשפו במבצע "מגן צפוני". המנהרה יוצאת בין היישובים שתולה וזרעית  - עומקה כ-80 מטרים ואורכה 780 מטרים. מתוך שש המנהרות שנחשפו וחצו את הגדר, חמש הושמדו באיטום או בפיצוץ במהלך המבצע. המנהרה האחרונה נחקרה עד עתה ואיטומה יושלם בימים הקרובים.

האיטום יתבצע באמצעות כ-700 משאיות בטון שיזרימו לתוכה את החומרים. פתח המנהרה לא ייאטם במטרה להפוך אותו ל"אתר תיירות" עבור דיפלומטים ועיתונאים זרים, לצרכי הסברה. בצה"ל העריכו כי נדרשו לחיזבאללה כמה שנים לחפירת המנהרה, בתוכה קיימת תשתית של מים, חשמל ואוורור, ואף מסוע חשמלי ארוך לפינוי פסולת החפירה. בצה"ל יודעים על עוד כמה מנהרות שחפר חיזבאללה, אך הן לא חצו את הגדר.


לפני כחודש הודיע ארגון יוניפי"ל שאיתר מנהרה שלישית שחצתה את הגבול מלבנון לישראל. מבין שש המנהרות שאותרו על ידי צה"ל במסגרת מבצע "מגן צפוני", אישר הארגון באופן עצמאי את קיומן של חמש מנהרות הקרובות לקו הכחול בצפון הארץ - מתוכן שלוש מנהרות שחצו את הגבול.

לפני חודשיים פורסמה טיוטת דוח של מזכ"ל האו"ם על המנהרות בגבול לבנון-ישראל, שהגיעה לידי כאן חדשות, ושבה נכתב כי "המנהרות חוצות את הקו הכחול תוך הפרה של החלטה 1701". אנטוניו גוטיירש ציין כי "כוח יוניפי"ל לא קיבל גישה לכל המקומות כדי לאתר את המנהרות הרלוונטיות". 

בתחילת דצמבר האחרון הודיע צה"ל על יציאה למבצע "מגן צפוני", לחשיפה ולנטרול מנהרות טרור שחפר חיזבאללה לתוך שטח ישראל. דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, אמר כי "אותרו מנהרות החודרות לשטח ישראל, אך הן לא מסכנות כרגע יישובים ישראליים".