רבנים אתיופים לרב הראשי: לגנות את המוהל אסולין

עשרות רבנים בני העדה האתיופית חתמו על מכתב הקורא לראשון לציון לצאת בהצהרות ובמעשים. במקביל, עשרות ראשי ארגונים חברתיים יצאו בקריאה לרבנים הראשים, לשר הבריאות ולמפכ"ל המשטרה לפתוח בחקירה בעקבות תחקיר כאן
אוריה אלקיים
08 בדצמבר 2016
12:24

עשרות רבנים בני העדה האתיופית חתמו על מכתב הקורא לראשון לציון, הרב הראשי לישראל יצחק יוסף, לצאת נגד המוהל אליהו אסולין מחדרה. במכתב, מציינים הרבנים כי היעדר תגובה נגד תופעות מהסוג הזה, מרחיק את העם מדרך התורה והמצוות.

במקביל, עשרות ראשי ארגונים חברתיים יצאו בקריאה לרבנים הראשים, לשר הבריאות ולמפכ"ל המשטרה: "לזעוק את זעקתם של יוצאי אתיופיה ולפתוח בחקירה כנגד מוהלים המתלמדים על תינוקות יוצאי אתיופיה ומבזים אותם כי 'הם לא מבינים כלום'". במכתב עליו חתמו ציינו כי "הלב דואב מהמחשבה על התינוקות והוריהם, אך יותר מכך מהעובדה שלאחר פרסום התחקיר לא נפתחה כל חקירה, לא מוצה הדין עם הפושעים ולא נשמע קולה של ההנהגה בישראל".

מלשכתו של הראשון לציון כתבו בתגובה לרבנים כי "עם פרוץ הפרשה הורו הרבנים הראשיים לישראל להגיב בחריפות" וכי "המוהל מטופל בהליך משמעתי על ידי אגף בריתות והפיקוח על מוהלים". עוד נכתב כי מחלקת בריתות הונחתה לעדכן את רבני העדה "בכל הנעשה בעניין".

תחקיר כאן אודות המוהלים פורסם בשבוע שעבר ובו נחשפה תופעה של מוהלים ותיקים השולחים מתלמדים ללא כל ניסיון לערוך ברית מילה בתינוקות מהאוכלוסיות החלשות בישראל, ביניהם יוצאי אתיפיה ועובדים זרים. 

בתחקיר תועד אסולין אומר על בני העדה האתיופית: "הם בשר תותחים. גם אם תחתוך עקום, לא יגידו לך כלום כי הם לא מבינים כלום". לצד אסולין נחשפו שלושה מוהלים נוספים, ו"מאעכר" אחד שתפקידו לתווך בין משפחות עובדים זרים למוהלים ותיקים שמביאים עמם את המוהלים המתלמדים ללא ידיעת ההורים.