הכור הגרעיני בדימונה
צילום: משה שי, פלאש 90

הקריה למחקר גרעיני בדימונה מודה: בכור דלפו במשך השנים חומרים רדיואקטיביים

בפעם הראשונה מודה הנהלת הקריה בכך שתאונות התרחשו בכור. זאת במסגרת מסמך שנחשף בתביעה של עובד הכור לשעבר שחלה בסרטן ודורש פיצויים בגין מחלתו
צח שפיצן
11 ביוני 2019
12:07

הקריה למחקר גרעיני בדימונה מודה לראשונה כי בכור בדימונה אירעו במהלך השנים דליפות ותאונות של חומרים רדיואקטיביים. המסמך נחשף במסגרת תביעה של פרדי טוויל, עובד הכור לשעבר שחלה בסרטן לקבלת פיצויים בגין מחלתו.

האזינו לדיווח בכאן רשת ב:

בתוכנית ״סדר יום״ עם קרן נויבך, בכאן רשת ב, נחשף היום (שלישי) כי בעקבות התביעה שהגיש טוויל, הודה הכור כי הוא נחשף לחומרים רדיואקטיביים וכי בכור היו תאונות ודליפות של החומרים. עם זאת לא פירטו מתי אירעו התאונות, מה היה היקפן ומה מידת החשיפה לחומרים. במסגרת התביעה אימצה ועדת זוהר, הדנה בתביעות עובדי הקריה למחקר גרעיני, את עמדת הקריה למרות המסמך המעיד כי תאונות ודליפות אכן קרו.

בתוכנית סיפר טוויל כי המסמך נשלח אליו במייל באחרונה ובו גילה כי למעשה נחשף לתקלות, למרות שאיש לא דאג לעדכן אותו על כך במהלך השנים שבהן עבד בכור. "אם היו מתנהגים ביושר הייתי צריך לדעת מזה. אולי הייתי נבדק. זה מראה עד כמה הגוף שלי קיבל רעלים שגרמו לי למחלה. בגיל 56 נגמרו לי החיים".  

טוויל תהה כיצד אונקולוגים בכירים ושופט מחוזי שיושבים בוועדה לא שאלו את הקריה את השאלות הנדרשות לאחר שהונח לפניהם המסמך החדש. "איפה הוועדה? מסמסו את התיק במשך שנתיים ועכשיו נותנים חותמת. החיים נגמרו לי". בתו של טוויל, שירן, אמרה כי המקרה של אביה גורם לחוסר אמון מוחלט במערכת: "המערכת שלחה את אבא שלי כצמאן לטבח. ידעו על התקלות ולא הגנו עליו והכי גרוע שממשיכים להתעמר בו למרות המחלה. אין להם טיפת חמלה וכל חברי הוועדה הם פושעים". 

מוועדת זוהר נמסר בתגובה: "הוועדה קיימה דיונים רבים בעניינו של מר טוויל, נפגשה איתו פעמים אחדות. כל טענותיו של מר טוויל נבדקו. עניין הקשר הסיבתי הנטען בין מחלתו לחשיפתו לקרינה ולחומרים מסוכנים מסרטנים קיבל התייחסות מקצועית מעמיקה, כפי שבא לידי ביטוי בהחלטת הוועדה".