מנדלבליט ואוחנה
צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

היועמ"ש על דברי אוחנה: "החובה לציית לפסיקת בתי המשפט - איננה ניתנת לבחירה"

בתגובה לדברי שר המשפטים בחדשות 12 באשר לחובת הציות לפסיקות בית המשפט והאפשרות שייתפרו לו תיק אמר מנדלבליט כי לנגד עיני רשויות אכיפת החוק עומדים רק שיקולים ענייניים ומקצועיים: "החלטות מתקבלות אך ורק על בסיס חומר הראיות והוראות הדין, ולא חלילה משום שיקול זר"
תמר אלמוג
13 ביוני 2019
15:04

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט הגיב היום (חמישי) לדברי שר המשפטים אמיר אוחנה ואומר כי במדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, המושתתת על עיקרון שלטון החוק, החובה לציית לפסיקת בתי המשפט היא בגדר מושכלת יסוד, המשמשת ערובה להגנה על זכותו של כל אזרח במדינה. זו אינה אפשרות הנתונה לבחירה. מדובר בחובה המוטלת על כל אזרח וכל רשות שלטונית באשר היא".

אמש בריאיון לחדשות 12 נשאל אוחנה האם יש מקרים שבהם לא צריך לקיים את החלטת בג"ץ והשיב בחיוב כשהוא מוסיף  כי "השיקול העליון צריך להיות שמירה על חיי האזרחים". הוא הוסיף כי הוא אינו יכול לומר שכל בכירי הפרקליטות הם מלאכים צחורי כנפיים ואמר כי לא מן הנמנע שייתפרו לו תיק.

בתגובתו לדברים אמר היום היועץ מנדלבליט כי "לנגד עיני רשויות אכיפת החוק והתביעה הכללית – ובראשם היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה – עומדים רק שיקולים ענייניים ומקצועיים. החלטות מתקבלות אך ורק על בסיס חומר הראיות והוראות הדין, ולא חלילה משום שיקול זר. אנשי מערכת אכיפת החוק הם עובדי ציבור מסורים, הפועלים יום וליל כדי לשמור על אזרחי המדינה, ביטחונם, רכושם, וטובתם.

עם זאת, ציין מנדלבליט כי ימשיך לפעול בשיתוף פעולה מלא עם שר המשפטים ועם הממשלה, תוך הקפדה על שיח פורה ומכבד.

קודם לכן היום, הגיבה גם נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות לדברים ואמרה כי "כל בעל דין יוכל מעתה, בברכת שר המשפטים, לבחור איזה פסק דין צריך לקיים ואיזה לא. מכאן הדרך קצרה לאנרכיה". חיות הוסיפה: "חשוב לי לומר לכם כי בעיניי יש לראות בחומרה את העובדה ששר משפטים, ביום השבעתו לתפקיד, בוחר לשתף אותנו בהשקפת עולם משפטית חסרת תקדים וחסרת אחריות. השקפה לפיה לא את כל פסקי הדין הניתנים על ידי בית משפט חייבים לכבד". 

המשנה לנשיאת בית המשפט העליון בדימוס, השופט אליקים המשנה לנשיאת העליון לשעבר, התייחס גם כן לדברי אוחנה: "זו התקפה לא מוצדקת, יש כאן סכנה ממשית לאנרכיה". בריאיון למרדכי גילת ותמר אלמוג בכאן רשת ב אמר רובינשטיין - "צר לי שבמקום לברך שר חדש צריך למתוח ביקורת". 

האזינו לריאיון בכאן רשת ב: