דלאל דאוד

"הצדק נעשה": ארגונים חברתיים מברכים על שחרורה של דלאל דאוד

חברתה של דאוד סיפרה בכאן רשת ב: "היא אישה חזקה מאוד, בעלת לב טוב". עו"ד ספיר סלוצקן, ממובילות המאבק לשחרור דלאל ציינה כי "בזכות המאבק הציבורי דלאל תזכה לחזור להיות אמא לילדים שלה"
בחצי היום
19 ביוני 2019
12:55

תגובות רבות התקבלו בעקבות ההחלטה היום (רביעי) בוועדת השחרורים, להוציא לחופשי מבית הסוהר את דלאל דאוד, שרצחתה את בעלה המתעלל. "הלחץ הציבורי עבד. סוף סוף הצדק נעשה", אמרה אורית סולציאנו, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית. עורכת הדין ספיר סלוצקר עמרן, ממובילות המאבק לשחרור דלאל כתבה: "בזכות המאבק הציבורי דלאל תזכה לחזור להיות אמא לילדים שלה". 

פעילה נוספת במאבק לשחרורה וחברתה, עלאא עבדו אל-הדי, תיארה בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב את דאוד ואמרה כי היא "אישה חזקה מאוד, בעלת לב טוב". היא ציינה כי משפחתה מתרגשת ותומכת בה.

האזינו לריאיון עם עלאא עבדו אל-הדי

גם חגית פאר, יו"ר נעמת, הגיבה לשחרורה של דאוד: "דלאל עברה מסכת מזעזעת של התעללות פיזית ונפשית מתמשכת. היא חיה בכלא עוד הרבה לפני שנכנסה לבית הסוהר. כולי תקווה שהטיפול המערכתי במקרים דומים ישתנה מהקצה אל הקצה ויתמקד במישור המניעתי והטיפולי בכדי להבטיח שאף אישה נוספת לא תגיע למצבה של דלאל".


מנכ"לית שדולת הנשים מיכל גרא מרגליות אמרה כי "עדיף מאוחר מאשר לעולם לא: היום, אחרי 18 שנה נעשה סוף סוף צדק". היא הוסיפה: "דלאל היא הקורבן בכל הסיפור הזה - היא זו שסבלה שנים מסכת התעללות, היא התלוננה עשרות פעמים, ללא הועיל. והיא שילמה לבסוף במחיר ישיבה בכלא על כך שרצתה להגן על עצמה. אנחנו מקוות שלא תהיה עוד אישה אחת בישראל שתצטרך להימצא בנעליה של דאוד משום שבחרה בחיים".


השופט בדימוס דוד בר-אופיר, חבר בוועדת השחרורים, הסביר מדוע דאוד ישבה בבית הסוהר ולמה לא שוחררה בדיון הראשון של הוועדה, שהתקיים ב-2018. "היא ישבה בכלא כי היא הורשעה כדין על ידי בית משפט. היא לא שוחררה בשנים קודמות כי במשך פרק זמן מסוים שירות בתי הסוהר (שב"ס) ראה אותה כאסירה שיש בה סיכון ולכן מנע ממנה גם חופשות וככל הנראה גם שחרור מוקדם", אמר בריאיון ב"בחצי היום".

האזינו לריאיון המלא עם השופט בדימוס דוד בר-אופיר

ועדת השחרורים החליטה היום לשחרר את דלאל דאוד בת ה-49, מהכלא, לאחר שריצתה 18 שנות מאסר בגין רצח בעלה שהתעלל בה. בפעם הזו הסכימה פרקליטות מחוז מרכז לשחרר את דלאל דאוד, לאחר שבפעם הקודמת התנגדה.

בפרקליטות הסבירו כי קיבלו את ההחלטה לנוכח נסיבותיו המקרה המיוחדות. "הוועדה, אשר התנגדה לשחרורה המוקדם של האסירה בדיון הקודם, שינתה את דעתה מן הקצה אל הקצה, לאור הליך טיפולי ושיקומי שהאסירה עוברת בבית הסוהר שבגינו, בין היתר, נקבע שמסוכנות האסירה נמוכה", נכתב בהודעה.

דאוד הייתה קורבן להתעללות מתמשכת מצד בעלה, אלימות שכללה אונס ואלימות פיזית. ימים ספורים לאחר לידת בנה, ניסה בעלה להפשיט אותה ולקיים איתה יחסי מין בכוח אל מול ילדיהם. דאוד, שטענה כי נאלצה להגן על חייה, הרגה אותו. לאורך השנים לצד בעלה, היא התלוננה לא פחות מ-26 פעמים לרשויות ולמשטרה על התעללות.

בשנת 2002 הורשעה דאוד ברצח בעלה ונידונה למאסר עולם שאורכו 30 שנה. בהמשך קצב הנשיא שמעון פרס את עונשה ל-25 שנה. שלוש שנים לאחר מכן, החליט הנשיא ראובן ריבלין לאפשר לה להגיש בקשה לשחרור מוקדם מהכלא.