יעקב ליצמן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מתגבשת החלטה להאשים את ליצמן בשתי פרשיות

בפרשייה הראשונה מדובר במקרה של מלכה לייפר, המנהלת החרדית שעל פי החשד ביצעה עבירות מין בקטינות. בפרשייה השנייה מדובר בתיק נוסף שבו ניסה ליצמן לסייע בניגוד לחוק. ישנו תיק שלישי שלגביו עוד לא נפלה החלטה סופית
השבוע
21 ביוני 2019
20:07

במשטרה מתגבשת החלטה להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע נגד סגן שר הבריאות יעקב ליצמן בשתי פרשיות. כך פרסם הערב (שישי) פרשננו מרדכי גילת ב"השבוע" בכאן 11. את החקירה מלווה פרקליטות מחוז ירושלים מהיום הראשון וניתן להניח שהיא אינה מופתעת מההמלצות הצפויות של המשטרה בקרוב.


בפרשייה הראשונה מדובר במקרה של מלכה לייפר, המנהלת החרדית שעל פי החשד ביצעה עבירות מין בקטינות. בפרשייה השנייה מדובר בתיק נוסף שבו ניסה ליצמן לסייע בניגוד לחוק. בפרשה זו נחשד ליצמן כי הוא ניסה להפעיל את השפעתו בקרב גורמי מקצוע במשרדו לטובת עבריין מין נוסף הנמצא בכלא - ניסה לצרף אותו לקבוצת זכאים לשיקום וכך לקדם את זכאותו לחופשות רבות יותר ולשחרור מוקדם. ישנו תיק שלישי שלגביו עוד לא נפלה החלטה סופית.

במרץ נחקר ליצמן בפעם השנייה ביחידת להב 433, בחשד לעבירות הפרת אמונים ושיבוש הליכי משפט. מלשכתו של סגן השר נמסר כי הוא "השיב לכל שאלות חוקרי המשטרה בנושאים הקשורים לסיוע שניתן לפניות ציבור".

ליצמן חשוד, בין היתר, בשימוש בסמכותו שלא כדין כדי להשפיע על חוות דעת פסיכיאטריות, במטרה למנוע את הסגרתה של מלכה לייפר החשודה בעבירות פדופיליה לאוסטרליה. בחקירה נשאל סגן השר לא רק על מקרה מלכה לייפר, אלא גם על מקרים נוספים שבהם סייע לכאורה למקורביו.

מחקירת ליצמן עלה כי הרופאה האוסטרלית הבכירה, שהתלוננה על ההתנהלות בהליך הסגרת לייפר, הזהירה כבר לפני יותר משנה במכתב להסתדרות הרפואית כי ליצמן מתערב כדי למנוע הליך הסגרה בצורה פסולה. במכתב ללשכת האתיקה של ההסתדרות הרפואית כתבה הרופאה, ד"ר מרים קוטנר, המשמשת נשיאת הפדרציה האוסטרלית-יהודית לרפואה: "לד"ר צ'רנס (הפסיכיאטר המחוזי בירושלים) 'לא היה זמן' לחתום על חוות הדעת... נראה שליצמן מעורב במקרה הזה ומעורבותו נובעת מכוונות זדוניות – והיא שהובילה להתנהגות לא אתית של ד"ר צ'רנס".