מחאת יוצאי אתיופיה, היום

המשטרה לא מאפשרת לחסום כבישים; לפחות 15 מפגינים נעצרו

המשטרה מפנה מפגינים בכוח, במוקדים שבהם נעשים ניסיונות לחסום כבישים. עוד נמסר מהמשטרה כי מפגינים יידו אבנים לעבר שוטרים סמוך למחלף ראשון לציון, ושני חשודים נתפסו עם בקבוקי תבערה. נתניהו: "האלימות חייבת להיפסק לאלתר"
כתבי כאן חדשות
03 ביולי 2019
15:07
עודכן ב 20:16

מחאת יוצאי אתיופיה: ההפגנות בעקבות הירי בנער סלומון טקה על ידי שוטר השבוע התחדשו היום (רביעי), לאחר שאתמול נרשמו אירועי אלימות קשים ברחבי הארץ. בשעות האחרונות עשרות מפגינים שהתקבצו בצומת עזריאלי בתל אביב חסמו את הכביש. בתגובה, המשטרה פינתה בכוח את חוסמי הצומת, פינתה את הכביש ועצרה חמישה מפגינים. במוקדים אחרים בארץ נעצרו עוד תשעה מפגינים, בהם שישה ביבנה, שניים בראשון לציון ואחת בקריית אתא. ראש הממשלה בנימין נתניהו קרא הערב למפגינים: "האלימות חייבת להיפסק לאלתר".


בצומת קריית אתא מפגינים ניסו גם כן לחסום את הכביש, אך כוחות יס"מ פינו אותם וחשוד אחד נעצר. עוד נמסר מהמשטרה כי סמוך למחלף ראשון לציון, ברחוב משה דיין, מפגינים יידו אבנים לעבר שוטרים. בנוסף, שני מפגינים נעצרו כשברשותם בקבוקי תבערה, והם נלקחו לחקירה.במכתב לשוטרים ציין ממלא מקום המפכ"ל כי באירועים האחרונים מקצת המפגינים שהינם פורעי חוק, ניצלו בציניות את רצון המשטרה לאפשר מחאה לגיטימית, ופעלו באלימות קשה נגד שוטרים ואזרחים. "אין מקום לפגיעה בנציגי שלטון, מוסדות ורכוש, או להשתלחות נטולת רסן", כתב כהן. הוא ציין כי האירועים לא הסתיימו, והדגיש כי הוא גאה בפקודיו.

משפחתו של סלומון טקה פרסמה היום הודעה, בה ביקשה מהציבור לא לקיים מחאות בזמן השבעה. "בתום השבעה אנחנו נקיים את מחאות הצודקות ולגיטמיות באופן מאורגן ובתיאום הגורמים הרלוונטים מבלי לפגוע בחיי השגרה של הציבור, ודאי ללא אלימות כלשהי". עוד מסרה המשפחה: "אנו קוראים לכל הנערים והוריהם להמנע מכל פרובוקציה והתגרות מיותרת. הזעם והכעס שבאו לידי ביטוי בימים אחרונים הם כעס שהצטבר שנים של הזנחה מתמשכת, אי מיגור הגזענות ובעיקר שיטור יתר והרג מיותר של ילדינו".

בתוך כך, פורסם היום סרטון מטריד המתעד שריפה של מדי מג"ב במסגרת המחאה שהתקיימה אתמול באשדוד. היום עצרה המשטרה את הצעיר, בן 24 מאשדוד, לחקירה שבסיומה נכלא. צפו בתיעוד:


ניצב כהן והשר לביטחון הפנים גלעד ארדן נפגשו היום עם נציגים מקהילת יוצאי אתיופיה. ארדן אמר לנציגים: "אני רוצה להגיד תודה מעומק הלב על כך שהסכמתם לבוא למפגש הזה. זה לא מובן מאליו שהגעתם על רקע האירועים הקשים וכולנו מחוייבים לגלות מנהיגות בשעות אלה".

על הירי בסלומון טקה אמר השר: "קרה אירוע חמור וכואב. אירוע שלא היה צריך לקרות. אני ומשטרת ישראל שותפים לכאב ולזעזוע, ומשתתפים באבלה הכבד של משפחת טקה. אני לא חושב שהמשטרה מושלמת או שמישהו חף מאחריות.

"אני אביא בפני הממשלה את הכאב, הטענות וההצעות החשובות שהעליתם ומתחייב אישית ללוות את התיקונים שיש לבצע. מחאה - כן, אבל אלימות ואנרכיה אסור שתהיה".


בתוך כך, מפקד מחוז חוף במשטרה ניצב פרץ עמר נפגש היום עם הוריו של סלומון טקה שנורה למוות על ידי שוטר והבטיח שהאירוע נבדק באופן יסודי. לדבריו, "גם אני לא יודע פרטים מהחקירה אבל אני מבטיח שהנושא נחקר באופן הכי יסודי וטוב. אנחנו כואבים את התוצאה הטראגית של האירוע. כשהמסקנות של מח"ש יצאו אנחנו נפעל לפי כל המסקנות. צריך לתת למח"ש לסיים את החקירה ובלי קשר אם יהיו מסקנות אישיות נפעל לפיהם. כמחוז אנחנו נבצע בדק בית ונפעל לחזק את הקשר עם הקהילה".