סביבת אזור התעשייה עטרות, ב-2015
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בגלל זיהום אוויר: לוחמים סירבו לשהות בבסיס משמר הגבול בעטרות

המבנים החדשים בבסיס ריקים כבר תקופה ארוכה, אך אנשי כוחות ביטחון אחרים עדיין משרתים בו. המשרד להגנת הסביבה: בחודש האחרון נמצאו חריגות - אבל רמת הזיהום תקינה
כרמלה מנשה
19 באוגוסט 2019
10:57

מבנים חדשים בבסיס משמר הגבול בעטרות, שנועדו לאכלס לוחמי יחידה מובחרת, עומדים ריקים כבר תקופה ארוכה. זאת בגלל טענות של לוחמים כי יש בבסיס זיהום אוויר ממפעלי תעשייה סמוכים. במשרד להגנת הסביבה אומרים כי רמת זיהום האוויר תקינה. 

בעקבות תלונות של לוחמים, במשמר הגבול מצאו ללוחמי היחידה המובחרת מקום חלופי. אך באותו בסיס בעטרות משרתים אנשי כוחות ביטחון נוספים: שוטרים, לוחמים, חיילות וחיילים. אלה חוששים להתלונן או לשאול שאלות, על אף שזיהום האוויר קיים לטענתם באזור המבנים הישנים כבר תקופה ארוכה. לדבריהם, הם אינם יודעים מה רמת הזיהום ומי אמון על הבדיקות בנושא.

ממשמר הגבול נמסר: "לאחר שבוצעו בדיקות מיוחדות של איכות האוויר בבסיס החלו ננקטות פעולות שיתנו מענה בעקבות מפגע סביבתי באזור. לאחרונה הוחלט על השקעה של כשלושה מיליון שקלים בהתקנת מכשיר מיוחד שמצוי בתהליכי רכש. נמשיך לערוך בדיקות קפדניות ולבצע את כל הפעולות הנדרשות כדי לשמור על בריאות הלוחמים, על איכות הבסיס ועל המתקנים שבהם הם שוהים".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "המשרד זיהה שקיימת בעיה של זיהום אוויר באזור התעשייה עטרות שמקורו באבק באזור התעשייה, ובעקבות כך הוצבה במקום, לבקשת המשרד, תחנה לניטור מזהמי אוויר שדרכה יכול הציבור להתעדכן. בחודש האחרון נמצאו חריגות של חלקיקים נשימים בתחנת הניטור, ואולם נכון לחודש האחרון רמת זיהום האוויר בבסיס מג"ב תקינה. המשרד נמצא בקשר ישיר עם מג״ב והעביר את המלצותיו".