בנימין נתניהו ושואלל אלוביץ', ארכיון
צילום: יונתן זינדל, הדס פרוש, פלאש 90

בלעדי - תמלילי חקירת נתניהו בתיק 4000: "אלוביץ' לא חבר שלי, וואלה פקקטע אתר"

אחד מהחשדות המרכזיים שאיתם יצטרך להתמודד נתניהו בשימוע, שייערך בעוד כחודש, הוא החשד בתיק וואלה-בזק. תמלילי החקירה שנחשפים מראים כיצד ניסה נתניהו להסתיר את הקשר עם בעל השליטה בבזק: "כמו מערכת היחסים ביני לבין אהרן ברק"
תמר אלמוג
28 באוגוסט 2019
20:30

בעוד כחודש אמור להיערך השימוע לראש הממשלה בנימין נתניהו אצל היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, במסגרת התיקים שבהם הוא חשוד - 1000, 2000 ו-4000. אחד מהחשדות המשמעותיים שנתניהו יצטרך להתמודד איתם הוא בתיק 4000, המוכר כתיק וואלה-בזק, והחשד שניסה לקדם מהלכים שיטיבו עם בעל שליטה בבזק ובעלי אתר וואלה, שאול אלוביץ', בתמורה לכאורה לסיקור חיובי. תמלילי חקירת נתניהו בתיק זה, שנחשפים הערב (רביעי) בפרסום בלעדי בחדשות הערב בכאן 11, מראים כיצד ניסה ראש הממשלה להסתיר את הקשר עם אלוביץ'.


"אני יכול לתאר לכם את מערכת היחסים ביני לבין אלוביץ' כמו מערכת היחסים ביני לבין אהרן ברק", אומר נתניהו לחוקריו. "אותו מספר פגישות - ארבע חמש פגישות, אותו מספר ארוחות עם הרעיות. אין שום מפגש באירועים משפחתיים, אין קשר של חברות מהסוג שיש לי עם אנשים אחרים".

אלא שלפי כתב החשדות, ראש הממשלה לא הצהיר על הקשר עם אלוביץ' בהסדר ניגוד העניינים, ורק בעקבות חשיפה של העיתונאי גידי וייץ בעיתון הארץ התגלה טיב הקשר בין השניים. בתשובה שנדרש נתניהו לתת ליועץ המשפטי לממשלה בעניין, ענה כי יש קשרי ידידות ושיח בענייני השעה בלבד. כמה חודשים אחר כך, במסגרת גיבוש הסדר ניגוד עניינים  חדש, עורך דינו ומקורבו של נתניהו דוד שמרון מעביר חוות דעת שאין מניעה שראש הממשלה יעסוק בענייניו של אלוביץ'. היועץ יכתוב אחר כך בכתב החשדות כי נתניהו הסתיר גם מעורך דינו את טיב הקשר עם בעל השליטה בבזק.

בחקירה נשאל נתניהו אם עורך דינו שמרון ידע שהיו פניות לוואלה כדי לשנות כתבות. נתניהו עונה שהוא לא זוכר אם שמרון עודכן בנושא: "אני אומר לא רק שלא זוכר, מניח שהוא (שמרון) ידע בדיוק שאני מקיים קשר עם אלוביץ' כמו עם כל מו"ל אחר... אין שום אפשרות ששר תקשורת, שהוא אדם פוליטי, לא מנהל מגעים עם מו"לים ואנשי תקשורת, אתם רוצים לקבוע הלכה חדשה. למה אני חושב שהוא ידע? כי הוא שמע אותי אומר הרבה פעמים את דעתי על אמצעי התקשורת השונים, וביניהם על וואלה".

ראש הממשלה מכחיש בחקירה שהוא נתן לאלוביץ' איזשהי הטבה או הבטחה להטבה. הוא אומר לחוקרים - לא נתתי לו שום תחושה שאני הולך לקדם עסקה שמטיבה איתו: "סליחה, בגלל זה אלוביץ' מגיש נגדי בזמן הבחירות בג"ץ? כל התאוריה הזאת קורסת. היא קורסת גם בטענה אבסורדית שאתה יכול לקחת גורמים מקצועיים ולסובב את כולם, ומי שמסובב את כולם זה מומו (שלמה) פילבר. איזה שטויות. וכל הטענה שלכם שאני עושה את זה בשביל הפקטטע אתר הזה (אתר וואלה), שאין לו שום משמעות, ואסטרטגיית הבחירות שלי בכלל הפוכה".

עוד אמר נתניהו בחקירתו: "אני לא יכול להשפיע על ההגבלים העסקיים, לא על מועצת הכבלים והלווין, לא על היועצת המשפטית, לא על ועדת הריכוזיות. לא יכול להשפיע על הגורמים האלה, וגם (שלמה) פילבר לא יכול להשפיע עליהם. כל הטענה הזאת היא אבסורדית".

מטעמו של ראש הממשלה נמסר בתגובה: "תיק 4000 הוא עלילת דם שנשענת על עדותו של עד המדינה מומו פילבר. לפני שהמשטרה הפעילה עליו לחץ בריוני ואילצה אותו לשקר נגד ראש הממשלה, פילבר אמר בריאיון: 'לא הייתה כל עבירה, ראש הממשלה בכלל לא דיבר איתי על מיזוג בזק יס'. הפרסומים שלכם רק מוכיחים שתיק 4000 הוא עלילת דם שנשענת על עדות שקרית וחלשה. עכשיו ברור למה לא נתנו לראש הממשלה להתעמת עם פילבר. כשתיק 4000 יקרוס בקרוב, מי יתן את הדין?".