חמאס ברצועת עזה
צילום: אי-פי

דיווח: מצרים הציעה לחמאס הפסקת אש ארוכת טווח עם ישראל

לפי העיתון אל אחבאר הוצע שקט עם ישראל תמורת שיפור המצב ברצועת עזה. המצרים הזהירו את ארגון הטרור שבישראל רציניים בנוגע לאיום בעימות צבאי. חמאס: לא יכולים להבטיח את השקט
משה ברקוביץ'
30 באוגוסט 2019
07:12

העיתון הלבנוני אל אח'באר דיווח הבוקר (שישי) שמצרים הציעה לחמאס הפסקת אש ארוכת טווח עם ישראל, תמורת שיפור המצב ההומניטרי והכלכלי ברצועה. לפי הדיווח, המצרים הזהירו את ארגון הטרור שרוב הבכירים בישראל רציניים בנוגע לאיום בעימות צבאי אם יימשך ירי הרקטות. משלחת חמאס לא הגיבה להצעה אך הבטיחה כי תעביר אותה להנהגת הארגון.

בחמאס מצידם הבהירו שירי הרקטות לאחרונה לא נעשה על ידם, והוא התרחש בעקבות הלחץ על הרצועה. הם הדגישו שאינם מעוניינים במלחמה אך לא יוכלו להבטיח את השקט אם הלחץ והמתקפות יימשכו.

אמש דווח בעיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" כי משלחת בכירי חמאס בקהיר העבירה מסר תקיף לישראל באמצעות מצרים והזהירה כי כל תקיפה נגד תושבי עזה תיענה בתגובה קשה. "הסכם הרגיעה נכתב בדם ואנחנו מוכנים להיכנס לעימות עם ישראל בכל עת", כך נאמר למתווכים בקהיר. 

בחמאס טוענים כי מילאו את חלקם בהבנות בכך שהפחיתו את האלימות בהפגנות הגדר בימי שישי ואת שיגור בלוני התבערה, ואילו ישראל מצדה צמצמה השבוע את אספקת הדלק לרצועה. מקורות מצריים אמרו לעיתון כי בקהיר מסתייגים מן הקשרים של חמאס עם איראן ועם חיזבאללה על רקע המתיחות בגבול הצפון. 

ביום רביעי האחרון שוגרה רקטה מרצועת עזה לעבר ישראל שנחתה בשטח הרצועה. צה"ל תקף בתגובה עמדת חמאס בצפון רצועת עזה. יום קודם לכן שוגרה רקטה נוספת. במהלך השבוע יצאה משלחת חמאס לקהיר, שם המצרים הביעו זעם על הירי שהיה בימים האחרונים".