גבול הצפון, היום

רגעי הפחד בצפון: "הייתי 2 מטרים מהגדר, רצתי"

בעקבות חילופי האש בגבול ישראל-לבנון, הצבא הנחה את התושבים במרחק של עד 4 קילומטרים להישאר בבתים. אליעזר ביטון שהיה בקרבת הגבול: "אין שום מחסה"
כתבי כאן חדשות
01 בספטמבר 2019
16:21
עודכן ב 17:25

תושבי מושב אביבים אמנם לא הופתעו מחילופי האש היום (ראשון), אך דבר לא הכין אותם להתמודדות עם רגעי הפחד של המנוסה מהירי. "הייתי שני מטרים מהגדר, לא היה שום מחסה", סיפר אחד התושבים. ראש המועצה: "פועלים בהתאם להנחיות הצבא".

אליעזר ביטון, תושב אביבים, ששהה סמוך מאוד לגבול, תיאר את הרגעים המפחידים בריאיון ליאיר ויינרב בכאן רשת ב: "הייתי שני מטרים מהגדר, שמעתי פיצוצים חזקים. ברחתי הביתה. אין שום מחסה, שום מקום מוגן. עפתי הביתה לאשתי והילדים והנכדים, זה לא קל. זה היה ממש חזק". ביטון הסביר כי ביישוב היו מוכנים בימים האחרונים לתרחיש מהסוג הזה. "התכוננו לדבר הזה, והנה זה הגיע", אמר. "שגרת החיים שלנו הצטמצמה עד למינימום בנושא חקלאות וגם ההסתובבות ביישוב. נצמדנו לממ"דים. ידענו שזה יבוא".  

ירי הנ"ט מלבנון | פיצוצים ממשיכים להישמע בגבול הצפוני. כתבנו @rubih67 מדווח מהיישוב אביבים pic.twitter.com/EyyUmDnV9S


על פי ההנחיות בצבא, על תושבים במרחק של עד ארבעה קילומטרים מגבול הלבנון לשהות בבתים ולפתוח מקלטים. לא נדרש לרדת למרחב מוגן  או למקלטים אלא רק בעת שמיעת אזעקה.

בעת שמיעת אזעקה, ציינו בהודעה, יש לשהות במרחב מוגן למשך 10 דקות ולהמתין להנחיות נוספות. יש לבטל ולהימנע מכל פעילות במרחב גדר הגבול לרבות עבודות חקלאיות. בשלב זה, לא ניתן לנוע בצירים.במידה ונשמעת אזעקה או התרעה, אוטובוסים וכלי רכב שנמצאים ביישוב נדרשים להוריד את הנוסעים בצורה רגועה ככל שניתן בתיאום עם רבש"ץ היישוב במרחב הממוגן ביותר הקרוב למקום. כלי רכב בצירים ראשיים נדרשים לעצור בצורה בטוחה בצידי הדרך, להוריד את הנוסעים ולשכב על הקרקע.

מוקדם יותר דיווחו כלי תקשורת בלבנון על ירי פגזים של צה"ל באזור הר דב. לדברי המקורות, רחפן ריסס חומרים דליקים באזור חוות שבעא. מצה"ל נמסר בתגובה שהשריפות בהר דב הן כתוצאה מפעילות שלו באזור. 

הכוננות בגבול הצפון נמשכה בשיאה גם היום מחשש לתגובה של חיזבאללה לתקיפות בסוריה ובביירות. אתמול דווח בלבנון על שריפה שפרצה בחוות שבעא בעקבות ירי פצצות תאורה של כוחות צה"ל. בד בבד, שיירות של מובילים צבאיים נצפו אתמול בדרכם צפונה, כשהם נושאים על גבם תותחים. צה"ל תגבר מערכים התקפיים והגנתיים בצפון, כולל סוללות כיפת ברזל שנפרסו בימים האחרונים.

בהכנת הידיעה השתתפו משה שטיינמץ, רועי שרון, רובי המרשלג, כרמלה מנשה, עמיחי שטיין, סולמאן מסוודה, גל ברגר ואורלי אלקלעי.