-

המבצע בחאן יונס: צל"ש הרמטכ"ל יוענק לסא"ל מ' שנהרג

ועדת הצל"שים קבעה כי סא"ל מ' פעל להגנה על חבריו בשטח אויב בנחישות, קור רוח ואומץ. "פעל מתוך יוזמה וחתירה למגע, נטל תפקיד קדמי בהשתלטות על האויב ופעל בתושייה לקידום ההשתלטות". צל"ש הרמטכ"ל יוענק למפקד נוסף וכמה לוחמים. צל"ש מפקד חיל האוויר יוענק לקברניט מסוק החילוץ
כרמלה מנשה
10 בספטמבר 2019
11:00

הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי יעניק את צל"ש (ציון לשבח) הרמטכ"ל לסגן אלוף מ', ממערך המבצעים המיוחדים באגף המודיעין, שנהרג בפעילותו במבצע המיוחד בחאן יונס ב-11 בנובמבר 2018. בהודעה שפרסם היום (שלישי) דובר צה"ל נכתב כי מ' פעל עם צוותו בשטח אויב, "בנחישות, קור רוח ואומץ להגנה על חבריו". 

בהמשך פעל מ' מתוך יוזמה וחתירה למגע, נטל תפקיד קדמי בהשתלטות על האויב ופעל בתושייה לקידום ההשתלטות. לכמה לוחמים בצוות יוענק צל"ש אלוף של ראש אגף המודיעין על "תפקודם יוצא הדופן, תוך הפגנת קור רוח ואומץ לב להגנה על חבריהם ולחילוץ הצוות לשטח הארץ". 


צל"ש אלוף של מפקד חיל האוויר יוענק לקברניט מסוק החילוץ, רב-סרן ע', לטייס המשנה, סגן-אלוף במיל' נ', ולמכונאי המוטס האחורי, רב-סמל מתקדם ק', על תפקודם במהלך חילוץ כוח הלוחמים תחת אש משטח אויב. "בפועלם גילו דבקות במשימה, קור רוח ואומץ לב בתנאי קרב ובחוסר וודאות", נכתב.

הרמטכ"ל אמר: "חבורת לוחמים אמיצים ונחושים חדורי משימה ותעוזה שיצאו למבצע חשוב לביטחון המדינה שבאחת השתנה לאירוע מורכב ומאתגר. מקצועיות הלוחמים, נחישותם וקור הרוח הובילו לקבלת החלטות מושכלות ותפקוד ראוי לציון בתנאים קשים ביותר. חברו לנחישות המחלצים שפעלו בשטח אוייב ללא מורא״.


לפני כחודשיים פרסם צה"ל את תחקיר התקרית בחאן יונס וקבע כי סגן אלוף מ' נהרג מאש חברו ליחידה, סא"ל א'. התחקיר גילה גם כשלים בפעולת הכוח, אך רובם אסורים לפרסום. מהתחקיר עלה כי הכוח שנכנס לחאן יונס באותו לילה חורפי נתקל בשלושה אנשי חמאס שעצרו את הלוחמים והחלו לתחקרם. סא"ל מ' הצליח לעכב את אנשי חמאס במשך כ-45 דקות. 

מחבלים נוספים הגיעו למקום והחקירה הפכה לאגרסיבית יותר. בשלב מסוים החליטו הלוחמים הישראלים לפעול, סא"ל מ' הסיח את דעתם של המחבלים וסא"ל א' שלף אקדח עם משתיק קול וירה בהם. הוא פגע בשלושה מחבלים, אך פגע בשוגג גם בשני חבריו, סא"ל מ' וקצין נוסף. שאר חברי הכוח הצטרפו לאש וחיסלו את שאר המחבלים.