הסכר שנבנה באתיופיה
צילום: אי-פי

מצרים: המו"מ על הסכר באתיופיה הגיע למבוי סתום

השיחות על הסכר המאיים על אספקת המים של המצרים נקלעו לקשיים. מדובר במגעים בין מצרים, סודאן ואתיופיה בנוגע לפרויקט. בקהיר קראו לארה"ב להתערב
רועי קייס
06 באוקטובר 2019
02:07

מצרים הודיעה אמש (שבת) כי השיחות עם אתיופיה וסודן לגבי הסכר שבונה אתיופיה בנהר הנילוס, הגיעו למבוי סתום. מדובר בסכר המאיים מבחינת המצרים על אספקת המים למדינה. בהודעת לשכת הנשיאות המצרית אף התבקשה ארצות הברית להתערב במשא ומתן בעקבות הקשיים בין הצדדים. 

נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, צייץ בנושא וכתב שמצרים מחויבת להגן על זכויותיה במי הנילוס. לדבריו, עליה לנקוט את כל הצעדים ההכרחיים במישור הפוליטי ובהתאם לחוקים הבינלאומיים כדי להגן על הזכויות האלה.

בשנים האחרונות נוצר סכסוך בין מצרים לאתיופיה בעקבות פרויקט "סכר הרנסנס" (א-נהדה בערבית) של אתיופיה, שנועד להפוך את המדינה ליצואנית האנרגיה הגדולה באפריקה. אך בקהיר חוששים מכך שאותו סכר יפגע באספקת המים לאזרחי מצרים מנהר הנילוס שהוא מקור המים המרכזי של המצרים. בעקבות כך החלו שיחות משולשות בין מצרים, אתיופיה וסודאן כדי לפתור את הסוגיה, אך ללא הצלחה רבה. בתקופת נשיא מצרים לשעבר, מוחמד מורסי, איימה מצרים במלחמה על אתיופיה בעקבות בניית הסכר. 

תגיות:
מצרים