טראמפ, פנס וצוותם צופים בחיסול מנהגי דאעש
צילום: הבית הלבן

טראמפ מאשר את חיסול אל-בגדאדי: נעשה צדק עם הטרוריסט מספר 1

לדברי הנשיא האמריקני, "אל בגדאדי מת במנוסה כמו פחדן כשהוא בוכה. אנשים כמוהו לעולם לא יוכלו לישון בשקט". נתניהו בירך: "ציון דרך חשוב אך המערכה עדיין לפנינו"
כתבי כאן חדשות
27 באוקטובר 2019
14:54
עודכן ב 16:17

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אישר אחר הצהריים (ראשון) כי מנהיג דאעש, אבו בכר אל-בגדאדי, חוסל לפנות בוקר בפעילות של כוחות מיוחדים של הצבא האמריקני. "עשינו צדק עם הטרוריסט מספר 1. תפיסתו ולכידתו היתה הדבר הראשון בסדר העדיפות הביטחוני של ממשלתי", אמר טראמפ בהצהרה שמסר בבית הלבן. "הלילה כוחותינו הצליחו לעשות זאת באופן מעורר השראה". לדבריו, זיהויו של מנהיג דאעש ודאי, והוא "מת באופן נורא כמו כלב, כמו פחדן לאחר שברח למנהרה ללא מוצא, בוכה. האיש שבילה את השנים האחרונות בלהפחיד אנשים, בילה את דקותיו האחרונות בפחד ובאימה". 


טראמפ תיאר את המבצע של הכוח האמריקני, שנמשך שעתיים, וכלל שמונה מסוקים עם "כוחות גדולים שיצאו מתוכם. הם לא רצו להיכנס מבעד לכניסה הראשית. ידענו כי ישנן מנהרות, הן היו ללא מוצא ברובן". לדבריו, מנהיג דאעש ברח עם שלושה מילדיו למנהרה בלי מוצא, שם פוצץ את עצמו ואותם. הוא אמר כי לא היו נפגעים בקרב הכוחות, למעט כלב. "כוחותינו התמודדו עם יריות עם נחיתתם, הם חיסלו את העימות הזה מיד", אמר. 


טראמפ ציין כי הכוחות טסו מעל אזורים מסוכנים, וכי צפה בזמן אמת בפעילות ביחד עם סגנו מייק פנס. "זה היה כמו לצפות בסרט". "הוא גרר שלושה מילדיו איתו אל מוות ברור מראש",  תיאר הנשיא. "היו הרבה אנשים שמתו בזירה. אני מסרב להגיד את המספר, ישנם יותר הרוגים מאשר חיים". הוא ציין כי בבית שממנו ברח מנהיג דאעש נותרו 11 ילדים, אשר הועברו בלי פגע אל "אנשים שאנחנו סומכים עליהם".  הוא הודה לרוסיה, לסוריה, לטורקיה, לעיראק ולכורדים שמסרו מידע מועיל לפעולה. 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירך את טראמפ על הפעולה ואמר כי הדבר "משקף את הנחישות המשותפת שלנו, של ארצות הברית ושל כל המדינות החופשיות, להילחם בארגוני הטרור ובמדינות הטרור. ההישג הזה הוא ציון דרך חשוב, אבל המערכה עדיין לפנינו״. 

מפקד הכוחות הכורדיים מזלום עבדי צייץ בטוויטר שהיה שיתוף פעולה מודיעיני בין כוחותיו לאמריקנים. לדבריו, "עבודה מודיעינית בשטח ומעקב צמוד התנהלו מזה חמישה חודשים, עד שהובילו בעזרת שיתוף פעולה לחיסולו של הטרוריסט".

ערוץ אל-ערביה דיווח מוקדם יותר שגיסו של מנהיג דאעש, מוחמד עלי סאג'ת, שנעצר לפני חודשיים על ידי המודיעין העיראקי הוא שחשף את מקום המחבוא של אל-בגדאדי בסוריה – ומקומות מחבוא נוספים שלו. בין השאר נחשף גם המקום שבו צולם נאומו האחרון באפריל. במקביל, בכיר במודיעין העיראקי אומר כי הם ידעו על מיקומו של אל-בגדאדי אחרי שעצרו אזרח עיראקי ואזרחית עיראקית, מהמעגל הקרוב אליו.