יירוט של מערכת כיפת ברזל, ארכיון

אחרי כמעט חודשיים: רקטה נורתה מעזה לישראל, צה"ל השיב בירי

צה"ל אישר כי מערכת כיפת ברזל הופעלה הערב, לאחר שנשמעה התרעת צבע אדום בעוטף עזה כלי טיס וטנק ירו אל עמדות חמאס בתגובה
איציק זוארץ ורועי שרון
31 באוקטובר 2019
20:37
עודכן ב 21:42

אחרי כמעט חודשיים, רקטה נורתה הערב (חמישי) מרצועת עזה לשטח ישראל. לא דווח על נפגעים או נזק, מערכת כיפת ברזל הופעלה, אך לא ברור אם הרקטה יורטה או שנחתה בשטח פתוח. צה"ל מסר כי בתגובה, כלי טיס וטנק ירו אל שתי עמדות של חמאס ברצועה. 

אלוף פיקוד הדרום: יש לוודא שפיתוח כלכלי בעזה לא מופנה לחיזוק הטרור

קודם לירי הרקטה לשטח ישראל נשמעה התרעה בקיבוצים עלומים ובארי שבמועצות האזוריות שדות נגב ואשכול. בצה"ל אמרו על הירי מעזה כי "זוהה שיגור אחד משטח רצועת עזה לשטח ישראל. לוחמי הגנה אווירית שיגרו מיירט לעבר המטרה".


שלשום יירט צה"ל כלי טיס בלתי מאויש שטס בגובה חריג מעל רצועת עזה. מטוסי קרב של חיל האוויר הוזנקו אליו לאחר הזיהוי, ירו עליו והפילו אותו. כלי הטיס לא חדר לשטח ישראל. בשבועות האחרונים הוקפצו מטוסי חיל האוויר כמה פעמים לעבר כלי טיס, כשהפעם האחרונה אירעה בשבת. ההערכה היא שכלי הטיס לא היה חמוש, אך בצה"ל לא לוקחים סיכון. המסר בהפלה - לא נאשר לכם להפעיל כלי טיס.

בחמישי שעבר הופל רחפן בגבול רצועת עזה. הלוחמים שהיו במקום זיהו את הרחפן באזור גדר המערכת ובצה"ל לא פירטו על שיטת היירוט. בשנה האחרונה נשלחו מרצועת עזה כמה רחפני נפץ, בחודש מאי האחרון אף שיגר הג'יאהד האיסאלמי רחפן ששיגר מטען על טנק במרחב הגבול, לא היו נפגעים. הרחפן אף צילם את התקיפה – והתיעוד הופץ על ידי הפלסטינים.