-

דיווח: רוב העמדות שישראל תקפה בסוריה - פונו מראש

העיתון הלבנוני "אל-אח'באר" דיווח כי היה צפי לתגובה ישראלית. לפי העיתון, בתקיפה נהרגו כמה חיילים סורים. הדיווח לא התייחס לדיווחים שישנם הרוגים איראנים
סולימאן מסוודה
21 בנובמבר 2019
07:48

העיתון הלבנוני "אל-אח'באר", המקורב לחיזבאללה, דיווח הבוקר (חמישי) מפי גורמי ביטחון סוריים כי רוב העמדות שישראל תקפה אתמול בלילה פונו מראש כיוון שהיה צפי לתגובה ישראלית. לפי העיתון, בתקיפה נהרגו כמה חיילים סורים ועוד כמה נפצעו, בנוסף לשני אזרחים.

העיתון לא התייחס לדיווחים שישנם הרוגים איראנים. בעיתון דווח גם כי ירי הרקטות לעבר רמת הגולן שלשום קשור לתקיפה שביצעה ישראל בגבול בין סוריה לעיראק לפני שמונה ימים באזור אל-בוכמאל, כאשר משאית הותקפה והנהג שלה נהרג. בעיתון אמרו שאין שחר למה ש"ישראל מנסה להפיץ בדבר חיסול של אישיות בכירה באל-בוכמאל".

על פי העיתון, הסוגיה קשורה לחופש התנועה במעבר אל-בוכמאל בגבול בין סוריה לעיראק כיוון שישראל ניסתה לפגוע בו ולמנוע מאיראן להפיק תועלת ממנו. גורמי צבא סוריים הוסיפו כי "התגובה באמצעות ירי ארבע הרקטות היא מסר לישראל שחופש התנועה ממעבר אל-בוכמאל קשור לביטחון ישראל באופן ישיר ובייחוד שהתקיפה הישראלית הובילה להרג נהג המשאית, ועל כן הדבר הצריך תגובה בהתאם לכללי המשחק הקבועים".

אמש בחדשות הערב התפרסמה התייחסות של גורם ביטחוני לתקיפות של ישראל נגד מטרות איראניות בסוריה שאמר כי "המוטיבציה האיראנית גבוהה מאוד, והתגובה העוצמתית יכולה רק להפחיתה". הרמטכ"ל אביב כוכבי אישר כל מטרה שהופצצה בסוריה לאחר שהוערך לכמה נפגעים תגרום.

האיראנים ציפו לתקיפה הישראלית ונערכו בהתאם. זה אומר היערכות של ירי נגד מטוסים והיערכות במוצבים. במרחבים הקרובים לגבול צה"ל תקף עמדות של המשטר הסורי שמסייעות באיסוף מודיעין לתשתית חיזבאללה ברמת הגולן. זו תשתית שמטרידה את ישראל ומן הסתם חיכו להזדמנות לתקוף את אותן עמדות.


גורם ביטחוני אמר כי חיל האוויר תקף 20 מטרות, ביניהן את בניין ההגנה בנמל התעופה בדמשק, שהיה מרכז פיקוד השייך לכוח קודס האיראני. הגורם הוסיף: "הייתה פגיעה משמעותית בכשש סוללות של טילי קרקע-אוויר. מעבר לזה, תקפנו בירי מסוקים מטרות טקטיות בחזית רמת הגולן". התקיפה בוצעה בתגובה לירי הרקטות אתמול לעבר הגולן.

על פי דיווח של מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 16 "לוחמים זרים" ושבעה בני אדם "אחרים" נהרגו בתקיפה הישראלית. משרד החוץ של רוסיה פרסם הודעה בעקבות התקיפה, ובה טען כי ישראל תקפה השבוע שלוש פעמים בסוריה. רוסיה הביעה דאגה מהגברת התקיפות הישראליות ואמרה כי הן פוגעות ביציבות האזור ובריבונותה של סוריה.