סער ונתניהו, ארכיון
צילום: יוסי זליגר, יונתן זינדל, פלאש 90

פריימריז בזק בליכוד? נתניהו ויו"ר המרכז ייפגשו

ניר ברקת הציע למנות ממלא מקום ליו"ר המפלגה, שיוכל להחליף את ראש הממשלה בתקופת הנבצרות • גדעון סער פנה ליו"ר מרכז הליכוד חיים כץ במטרה להקדים את הפריימריז לראשות המפלגה • נתניהו פועל לכרוך את הפריימריז לראשות הליכוד יחד עם הפריימריז לרשימת המפלגה
מיכאל שמש ויואב קרקובסקי
24 בנובמבר 2019
09:46
עודכן ב 13:32

לאחר שביום חמישי פרסם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט את החלטתו להעמיד לדין את ראש הממשלה בנימין נתניהו, במפלגת הליכוד הועלו כמה הצעות להתמודדות עם המצב. הנושא הגדול ביותר העומד בפני הליכוד הוא קיום הפריימריז לראשות המפלגה, כשברקע המתיחות הגוברת בין ראש הממשלה לחבר הכנסת גדעון סער. נתניהו ויו"ר מרכז הליכוד חיים כץ ייפגשו כדי לדון בהקדמת הפריימריז.

בניסיון להפיג את המתיחות, חבר הכנסת ניר ברקת הגיש הבוקר (ראשון) מתווה לנתניהו ולכץ, הכולל יצירת תפקיד חדש של ממלא מקום ליו"ר הליכוד. תפקיד זה ייבחר בפריימריז הקרובים, וממלא המקום יוכל להחליף את היו"ר בתקופת הנבצרות. 

לפי המתווה ממלא המקום יכהן בתפקיד יו"ר התנועה עד לחזרתו של היו"ר הקודם מתקופת הנבצרות, או עד לקיום פריימריז חדשים במפלגה. ברקת ביקש שההצעה תובא לאישור חברי מרכז הליכוד בישיבתם הקרובה. 

מוקדם יותר דווח כי ראש הממשלה פועל לכרוך את הפריימריז לראשות הליכוד יחד עם הפריימריז לרשימת המפלגה. זאת, בניגוד לסיכום אליו הגיע עם יו"ר מרכז הליכוד חיים כץ בשבוע שעבר, לפיו יבוטלו הפריימריז לרשימת המפלגה. בעקבות כך, מרכז הליכוד שהיה אמור להתכנס בשבוע הבא – לא יכונס לפי שעה. 

במקביל, סער פנה לכץ כדי לכנס את מרכז הליכוד ולהחליט על בחירות מקדימות לראשות המפלגה בהקדם. הוא הדגיש בפנייה כי המהלך ימנע את התדרדרות המדינה לבחירות מיותרות נוספות, שאותן הגדיר ראש הממשלה בעצמו כטירוף מערכות. לטענתו אפשר להקים ממשלה עוד בכנסת הנוכחית ולסיים את המשבר הפוליטי במדינה שנמשך כבר כשנה. בפנייתו לכץ הזכיר סער כי לפני 17 שנים התקיימו בחירות מקדימות בתוך שלושה שבועות בין ראש הממשלה אריאל שרון לנתניהו שהיה אז שר.

בסביבת ראש הממשלה פועלים כדי ליצור הצהרה של ראשי בלוק הימין על כך שנתניהו הוא המועמד היחיד מטעמם להרכיב ממשלה. בכך הם מבקשים לסכל את היוזמה של סער.