ארכיון
צילום: פלאש 90

כוכבי על זיוף נתוני גיוס חרדים: אם נגלה זדון - ננקוט יד קשה

בכאן חדשות נחשף בתחילת החודש שבצה"ל זייפו לאורך שנים את נתוני גיוס החרדים לצבא, ובעקבות כך הוקמה בצה"ל ועדה מיוחדת שתדון בנושא. הרמטכ"ל הבהיר הערב: "הצגת דברים שלא כהווייתם - הפרת האמון הקיים בין צה"ל לבין החברה הישראלית, אם נגלה זדון, לא יהיה מקום להעלמת עין"
משה שטיינמץ
16 בדצמבר 2019
18:14
עודכן ב 18:39

זיוף נתוני גיוס החרדים: הרמטכ״ל אביב כוכבי התייחס הערב (שני) לחשיפת כאן חדשות, והבהיר: "במקום שבו יתגלה זדון - ננקוט יד קשה, אין מקום לעגל פינות". 


"יושר, אמירת אמת ודיווח אמין הם נשמת אפו של צה"ל – זהו צו מחייב העובר כחוט השני מהמ"מ המדווח ועד לפיקוד העליון המשקף את המציאות הביטחונית לדרג המדיני", המשיך כוכבי. "לכן גם התחקיר הוא אבן יסוד בבניין הצבא, כל תחקיר נדרש להוציא את כל העובדות לאור היום, לנתח אותן מכל כיוון, ולסכם ביושר את המסקנות".

"הצגת דברים שלא כהווייתם היא הפרה של חוזה האמון הקיים בין צה"ל לבין החברה הישראלית, שמפקידה בידיו את בניה ובנותיה", הוסיף הרמטכ"ל. "במקום בו נגלה טעות – נלמד ונשפר, ובמקום בו יתגלה זדון או כוונת מכוון, ננקוט יד קשה. בתחום זה אין ולא יהיה מקום לפשרות, אין ולא יהיה מקום לעיגול פינות והעלמת עין".

בתחילת החודש נחשף בכאן חדשות כי במשך שנים צה"ל זייף בכוונה תחילה והגדיל במאות אחוזים את כמות החיילים החרדים שהתגייסו לצבא. בצה"ל שיקרו לכל הגורמים הממשלתיים: לוועדת החוץ והביטחון, לרמטכ"ל ולשר הביטחון - כדי לעמוד ביעדי הגיוס.

עוד נחשף כי מספר המתגייסים הוכפל ואף שולש. בשנת 2017 דיווח צה"ל על כך שגויסו 3,070 חיילים חרדים, אך בפועל התגייסו רק 1,300. בצבא הוסיפו לרשימות המתגייסים החרדים גם כאלה שאינם חרדים על פי הקריטריונים שנקבעו וכאלה שאינם דתיים כלל.

בעקבות החשיפה, כוכבי הודיע על הקמת ועדה שתבחן את אופן איסוף הנתונים של גיוס חרדים בשנים האחרונות. בראש הוועדה עומד האלוף במילואים רוני נומה, והיא תבחן נתונים מהשנים 2018-2011.