שר המשפטים אמיר אוחנה וממלאת מקום פרקליט המדינה או

בית המשפט העליון הקפיא את מינוי אורלי בן ארי

התנועה לאיכות השלטון הגישה מוקדם יותר עתירה לבג"ץ נגד מינוי מ"מ פרקליט המדינה. יו"ר התנועה לאיכות השלטון: "אי אפשר למנות מח"ט לרמטכ"ל" • שר המשפטים לשעבר פרידמן: "מדובר במינוי זמני, זו סמכות של שר" • פרקליט המדינה לשעבר משה לדור: "זה מינוי פסול ויש לבטלו"
צח שפיצן
18 בדצמבר 2019
01:31
עודכן ב 10:57

בית המשפט העליון הקפיא היום (רביעי) את מינויה של אורלי בן ארי לתפקיד ממלאת מקום פרקליט המדינה. מוקדם יותר, התנועה לאיכות השלטון עתרה לבג"ץ נגד החלטתו של שר המשפטים אמיר אוחנה אתמול למנות את הפרקליטה אורלי בן ארי-גינזבורג לממלאת מקום פרקליט המדינה. מהתנועה לאיכות השלטון נמסר כי קיים "חשש כבד שמדובר במינוי המונע משיקולים זרים". 

בעתירה נכתב כי "חשש כבד כי הטלת תפקיד ממלאת מקום פרקליט המדינה חסר סבירות קיצוני ומונע כולו משיקולים זרים, מחוסר ניקיון כפיים ומחוסר תום לב ולנוכח אינדיקציות לכך שהשיקולים בבסיס ההחלטה עניינם החלשת שומרי הסף וגורמים במערכת אכיפת שלטון החוק הנוגעים וקשורים לתיקי החקירה של ראש הממשלה בנימין נתניהו".

יושב ראש התנועה, עורך הדין דוקטור אליעד שרגא: "השר אוחנה עשה מהלך חמור ביותר. באמצע הליך משפטי שמנוהל על ידי הפרקליטות נגד הנאשם נתניהו, מי שמינה את השר אוחנה לתפקידו ושלח אותו לצורך המאוד מסוים וספציפי הזה, קרי לבצע חיסול ממוקד של משרד פרקליט המדינה, הוא ממנה אדם שאין לו את הכישורים הנדרשים לביצוע אותו תפקיד".

"אי אפשר למנות סגן פרקליט מחוז לפרקליט מדינה כמו שאי אפשר למנות מח"ט לרמטכ"ל, בטח לא באמצע מלחמה. ברור שכל זה נעשה בכוונת מכוון, בכדי שבג"ץ יפסול את המינוי, כך שגם לאוחנה, גם לנתניהו וגם לצאן מרעיתם יהיה הרבה חומר בעירה כנגד המערכת המשפטית לקראת הבחירות. לצערי הרב, בסיפור הזה ניצלו את הגברת בן ארי, עשו על הגב שלה סיבוב ואחרי שבית המשפט העליון יפסול את המינוי הזה – הם יזרקו אותה לכלבים".

המחנה הדמוקרטי מתכננת להגיש עתירה בנושא גם כן. יו"ר המפלגה ניצן הורוביץ אמר כי מדובר במינוי פוליטי פסול. לדבריו, "אוחנה הוא שר זמני בממשלת מעבר המבקש לשרת את אדונו – ראש ממשלה המואשם בפלילים ומבקש להחליש את הפרקליטות".

שר המשפטים לשעבר חיים רמון אמר הבוקר כי: "השר אוחנה לא מינה חברת ליכוד, הוא מינה משנה לפרקליטת מחוז. אוחנה נהג על פי חוק". בריאיון בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב הוסיף רמון "היועץ המשפטי לממשלה נהג בחוסר כבוד כלפי אוחנה - המערכת המשפטית הייתה צריכה להכיל את המינוי".

המשנה לנשיא העליון לשעבר אליהו מצא הגיב גם כן למינוי ואמר כי "השר אוחנה ניצל לרעה את סמכותו השלטונית". פרקליט המדינה לשעבר משה לדור התראיין בנושא בתוכנית "קלמן ליברמן" של אסף ליברמן וקלמן ליבסקינד בכאן רשת ב והוסיף כי "המינוי פסול ויש לבטלו - אין לפרקליטה שום ניסיון ניהולי". 

לדור תקף בחריפות את ראש המממשלה ושר המשפטים ואמר כי "השר אוחנה, מיומו הראשון כידו הארוכה של נתניהו, החליט לרסק את אמון הציבור בפרקליטות ובהחלטות שהיא מקבלת רק בגלל התיקים של נתניהו".

מנדלבליט אמר אתמול על מינויה של בן ארי-גינזברג כי הוא "חורג באופן קיצוני ממתחם הסבירות ולכן יש מניעה משפטית באישורו". מנדלבליט הוסיף במכתב לאוחנה: "לצערי החלטת לבחור מועמדת שאינה מקרב הדרג הבכיר בפרקליטות ואשר אינה עונה לאמות המידה הנדרשות לתפקיד זה״. לצד זאת, היועץ פגש את בן ארי-גינזברג והבהיר בפניה כי אין לו בעיה אישית איתה.

השר אוחנה דחה את הטענות של מנדלבליט ושל הפרקליטות נגד המינוי. בריאיון לתוכנית קלמן וסג"ל בכאן 11 ציין אוחנה שבפרקליטות מרכז הוקפצה מישהי חמש דרגות כאשר מונתה פרקליטת מחוז מרכז חדשה: "למה קודמה רחל אבישר, שקפצה חמש דרגות, לפרקליטת מחוז מרכז? מה שמותר ליופיטר מותר גם לשור. לא יכול להיות שלהם יהיה מותר להקפיץ חמש דרגות למעלה, אבל באים אליי בטענות שהקפצתי את בן ארי שתיים".