אורלי בן ארי גינזברג ושר המשפטים אמיר אוחנה
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

אוחנה על פרישת מ"מ פרקליט המדינה: הונח אקדח על השולחן

בריאיון לחדשות 12 התייחס שר המשפטים לוויתורה של אורלי בן ארי גינזברג, ואמר: "ברור שהיו לחצים כבדים והם הבשילו בסופו של דבר להחלטתה"; היועמ"ש שוקל להציע שמות נוספים למועמדים לתפקיד
מערכת כאן חדשות
21 בדצמבר 2019
20:20
עודכן ב 22:51

שר המשפטים אמיר אוחנה התייחס הערב (שבת) לוויתור של עורכת הדין אורלי בן ארי גינזברג על מינויה לממלאת מקום פרקליט המדינה, ואמר כי היה "סוג של אקדח על השולחן". בריאיון לחדשות 12 הוסיף שר המשפטים: "ברור שהיו לחצים כבדים והם הבשילו בסופו של דבר להחלטתה של אורלי".

אוחנה הוסיף: "אני לא יודע מהו האקדח ומי הניח אותו בדיוק, אבל זה מצער אותי מאוד לראות שכך מתנהלת המערכת. מצער אותי מאוד וגם דורש בעיניי בירור ובדיקה של האופן שבו מתנהלת המערכת. אני מסכים שאמון הציבור בפרקליטות הוא הדבר החשוב ביותר, זו הסיבה שביקשתי למנות את אורלי. גיליתי בה לצד המקצועיות והניסיון הרב – גם צניעות. זה מה שהפרקליטות זקוקה לו".

על אפשרות למנות כעת מועמד אחר לתפקיד, אמר אוחנה: "אני שואל את עצמי - מי יסכים להיכנס לתופת הזאת? הם רואים איך המערכת מתנהלת ואיך תוקפים ומכפישים בתקשורת". שר המשפטים גם תקף בריאיון את פרקליט המדינה היוצא שי ניצן: "כשהבנתי שניצן מתדרך עיתונאים נגדי – איבדתי עניין בלפגוש אותו".

בכאן 11 פורסם הערב כי היועץ המשפטי לממשלה שוקל להציע שמות נוספים למועמדים לתפקיד ממלא מקום הפרקליט, בנוסף לשם שדרש כמועמד יחיד ושמות שהוסיף אחר כך. זאת בניסיון להגיע להסכמה עם שר המשפטים בנוגע למינוי. כמו כן, השר צפוי להיתקל בסירוב של מועמדים מתוך הפרקליטות אם יבינו שהיועץ מתנגד למינויים, זאת כדי לא להיות במצב שהם עומדים מול היועץ בבג"ץ. מבחינת הבאת מועמדים מבחוץ, יש מגבלה על כך מבחינת הדין, כפי שהיה במינוי המנכ"לית, ונדרשים טעמים מיוחדים לכך.

בן ארי גינזברג הודיעה על החלטתה אתמול, על רקע הסערה שעורר מינויה. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הצהיר כי בן ארי אינה עונה לאמות המידה הנדרשות לתפקיד זה. בהמשך, ובעקבות עתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון, הקפיא בג"ץ את המינוי. החלטת בג"ץ התקבלה רגעים אחדים לפני טקס הפרידה משי ניצן, בו הייתה אמורה בן ארי לשאת דברים.