אנשי מיליציות שיעיות
צילום: אי-פי

עיראק: קבלן אמריקני נהרג מירי רקטות על בסיס צבאי

בכיר אמריקני אמר כי 30 רקטות לפחות שוגרו לבסיס, כולל לעבר מחסן נשק. נבחנת האפשרות שמליציות פרו-איראניות עמדו מאחורי שיגור הרקטות. מלבד הקבלן, נפצעו גם חיילים אמריקנים ואנשי ביטחון עיראקים
רועי קייס
28 בדצמבר 2019
01:52
עודכן ב 10:02

אזרח אמריקני המשמש כקבלן בצבא ארצות הברית בעיראק נהרג אמש (שישי) מירי רקטות על בסיס צבאי הסמוך לעיר כירכוכ. כמה חיילים אמריקנים וכן אנשי ביטחון עיראקים נפגעו באירוע. הצבא העיראקי דיווח  שבסריקות סמוך לבסיס נמצא משגר רקטות מוצב על רכב נטוש.

בכיר אמריקני אמר לסוכנות AFP כי 30 רקטות לפחות שוגרו לבסיס, כולל לעבר מחסן נשק. כתוצאה מכך אירעו פיצוצים נוספים. הבכיר ציין כי מדובר בהתקפה הגדולה ביותר על יעדים של ארצות הברית בעיראק מאז אוקטובר האחרון, אז נהרג חייל עיראקי ואחרים נפצעו כתוצאה מירי רקטות לעבר שגרירות ארצות הברית בבגדאד.

על אף שארגון דאעש מקיים לחימת גרילה נגד צבא עיראק באזור כירכוכ כבר שנתיים, גורמם בצבא ארצות הברית סימנו תקיפות דומות שאירעו בחודש האחרון כיוזמה של מיליציות פרו-איראניות. הבסיס עליו נורו הרקטות, K1, שוכן כ-15 קילומטר מהעיר כירכוכ, ומהווה מרכז אזורי לקידוחי נפט. בבסיס מוצבים הן חיילים מעיראק ומארצות הברית.  

במידה ויתברר כי הירי אכן נעשה על ידי כוחות המזוהים עם איראן, יוסיף הדבר למתח הגובר בין ארצות הברית ואיראן. אתמול התייחס שר החוץ האמריקני מייק פומפאו למחאה האזרחית באיראן על קיום אירועי זיכרון להרוגים בהפגנות בחודש שעבר. "לעם האיראני הזכות להתאבל על 1,500 קורבנות שחוסלו על ידי עלי חמינאי בזמן המחאות", כתב פומפאו בחשבון הטוויטר שלו. "המשטר האיראני מפחד מאזרחיו ופעם נוספת נוקט באלימות ומנתק את האינטרנט".

אמש העריך מזכיר הצי של ארצות הברית, תומאס מודלי, כי איראן תשוב לעשות פעולות מתגרות במצר הורמוז ובמקומות אחרים באזור. בראיון לסוכנות הידיעות "רויטרס" אמר השר האמריקני כי אין שום סימן שהאיראנים מתכוונים לשנות את דרכם.