חילוץ ההרוגים מהמעלית בתל אביב

אסון המעלית | בכירים בארגוני חירום מזהירים: מוקד הכבאות יקרוס שוב באירוע הקיצון הבא

בכירים בארגוני החירום הזהירו כי באירוע הקיצון הבא, מוקדי החירום יקרסו שוב. גורם בכבאות אמר לכאן חדשות כי המוקד ערוך לקלוט מאה שיחות בשעה, וכאן היה מדובר באירוע של פעם במאה שנה • השר ארדן הנחה את מבקר המשרד לביטחון פנים לבדוק את האירוע
רועי ינובסקי
05 בינואר 2020
21:42

אסון המעלית בתל אביב: גורמים בכמה ארגוני חירום אמרו הערב (ראשון) בשיחה עם כאן חדשות כי קריסת המוקד במשך האירוע שבו נספו דין שושני וסתיו הררי הוא "תקלה הדורשת טיפול". הם מזהירים כי מוקד הכבאות יקרוס שוב באירוע הקיצון הבא: "לכל המוקדים יש קיבולת, ובמקרי קיצון הם יכולים לקרוס - ולא רק שם, גם במשטרה לא יצליחו לקבל את כל השיחות". לדבריהם, הגורמים האחראים - המשרד לבטחון הפנים, רשות החירום הלאומית ופיקוד העורף - צריכים לתת את הדעת על המגבלות של המוקדים, להיערך לכך ולהתאמן לכך.

קודם לכן אמר גורם בכיר בכבאות והצלה לכאן חדשות כי "אירוע של 45 מילימטרים בחצי שעה בתל אביב הוא אירוע שקורה פעם במאה שנה". לדבריו, "מוקד יכול לקבל 100 שיחות בשעה, ומספר השיחות רק בין 12:30 ל-13:00 עמד על 1,700 שיחות".


על השיחה שהתקבלה במוקד וסווגה כטעות אמר כי "האירוע לא הובן כאירוע קריטי", והוא היה דומה לאירועים אחרים. "התקשר בן אדם, אמר שהבניין מוצף ויש מעלית תקועה ומתמלאת במים", אמר. "המוקדן שאל באיזו קומה, והוא אמר שהוא לא יודע. המוקדן לא ידע שהמעלית בקומה 1- ולא ראה באירוע אירוע קריטי. אנחנו בודקים את עצמנו כל הזמן ולא מסתירים כלום".

הגורם הבכיר הוסיף כי "הכוחות ביצעו באותם שעות 110 חילוצים, כולל של דיירת ברחוב בת שבע שחולצה על סף טביעה". על הדיווח של מד"א לכבאות אמר הבכיר כי "באותו הזמן שאירוע היה מוכר אצלנו, צוות הגיע במהירות".

בעקבות האסון, נציב כבאות והצלה, רב־טפסר דדי שמחי, מינה צוות מקצועי בכיר שיחקור את ההתנהלות. בראיון בכאן רשת ב אמר שמחי כי במשך חצי שעה אתמול הגיעו אל מוקד 102 אלפי שיחות, ותשעה המוקדנים שהיו במקום לא היו יכולים לטפל בכל הפניות. הוא הדגיש שמדובר באירוע חריג בכל קנה־מידה - ושכך יש להתייחס אליו.

בתוך כך, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הנחה אמש את מבקר משרדו לחקור בדחיפות את היערכות המשטרה ורשות הכבאות וההצלה בסוף השבוע ואת פריסת הכוחות, ובמיוחד את התפקוד של מוקדי החירום. "עלינו לוודא שיופקו כל הלקחים מן האסון הקשה, כדי למנוע מקרים דומים בעתיד", אמר ארדן.