-
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

מחדל מוקד הכיבוי | בלעדי: ההתרעות של הכבאים חודשים לפני אסון המעלית

הקלטות, עדויות ומסמכים חושפים כי גם בשגרה דיווחו מוקדנים, מפקדים וכבאים על עומסים חריגים מאוד במוקד ומחסור בכוח אדם • מכבאות והצלה נמסר: בשנת 2019 קלטנו עשרות עובדים, הושקעו עשרות מיליוני שקלים לצורך יעול
רועי ינובסקי
06 בינואר 2020
20:36

על רקע המחדל המסתמן באסון המעלית: הקלטות, עדויות ומסמכים שפורסמו היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11 חושפים כי גם בשגרה דיווחו מוקדנים, מפקדים וכבאים על עומסים חריגים מאוד במוקד ועל מחסור בכוח אדם. מפקד צוות כיבוי סיפר בשיחה עם כאן חדשות: "אין ספור פעמים אנחנו צריכים את הסיוע של החבר'ה שנמצאים בחדר המבצעים, וקוראים להם ללא מענה. אני לא מאשים אותם, נותנים להם לשלוט בעת ובעונה אחת על אין ספור תחנות". 

בדיון מפקדים במערך הכבאות, שהתקיים בחודש יוני במחוז צפון, אמר ממלא מקום מפקד מרכז השליטה: "כוח האדם לא עומד בעומס בזמן ריבוי אירועים במקביל, אני מבקש לתגבר. ישנה עליה בהיקף כמות האירועים, לכן יש צורך בכמות סמב"צים גדולה יותר". 

בשיחה נוספת נשמעת מוקדנית בשיחה עם כבאי: "אין כוח אדם, אנשים פה קורסים. אתמול עבדתי מ-10:00 עד 23:00 וחזרתי הבוקר. אני עובדת על שלוש תחנות. אנחנו מרגישים לא טוב עם זה שאנחנו צריכים להזניח תחנה בשביל תחנה אחרת כי יש אירוע". 

בכירים בכבאות אומרים כי המצב היום טוב בהרבה ממה שהיה לפני כמה שנים, לדבריהם הושקעו סכומי עתק, ובוצעה רפורמה ששיפרה את תפקוד המוקדים משמעותית - אלא שגם תהליך זה נמצא בהטמעה והדרך עוד ארוכה. 

מכבאות והצלה נמסר: "בשנת 2016 התחלנו במעבר למרכזי שליטה מחוזיים, בדומה למיטב הארגונים מצילי החיים בעולם. במסגרת המעבר למרכזי השליטה הוגדלה תקינת העובדים בקרוב ל-70%, מ-132 ל-215 עובדים. בשנת 2019 נקלטו עשרות עובדים לתפקידים שונים במרכזי השליטה". 

"הושקעו עשרות מיליונים בטכנולוגיות מתקדמות, נבנה מסלול קידום לעובדים, ולראשונה נוספו קצינים למערך מרכזי השליטה, שבימים אלה עומדים לסיים קורס קצינים. זאת מתוך כוונה להפוך את המערך למקצועי ויעיל. המעבר המלא לפעילות במרכזי שליטה מחוזיים מתוכנן להסתיים בשנת 2020, לרבות החלפת מערכות למתקדמות, שיהיו מסוגלות להתמודד בצורה יעילה עם עומסים".