צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון
מערכת לייזר ליירוט טילים

זולה ואפקטיבית: המערכת שמשלימה את כיפת ברזל

משרד הביטחון חשף מערכת לייזר רב עוצמה ליירוט ירי תלול מסלול, ירי נגד טנקים וסיכול כלי טיס זעירים. למערכת כמה יתרונות שישפרו את מערך ההגנה האווירית
רועי שרון וכרמלה מנשה
08 בינואר 2020
18:00

משרד הביטחון חשף היום (רביעי) מערכת לייזר רב עוצמה ליירוט ירי תלול מסלול, ירי נגד טנקים וסיכול כלי טיס זעירים. המערכת לא צפויה להחליף את מערכת כיפת ברזל, אלא להשלים אותה. במשרד הביטחון ציינו כי היתרון המשמעותי של יירוט בלייזר הוא העלות הנמוכה והיעילות.


עוד יתרונות הם שאין צורך בקוויי ייצור ובאספקה. במשרד אמרו כי כל יירוט עולה דולרים ספורים. לשם השוואה, בשנת 2019 שוגרו 478 טילי תמיר של כיפת ברזל בעלות של כמיליארד שקלים.

תת אלוף יניב רותם ממשרד הביטחון אמר כי המערכת תיירט פצצות מרגמה, טילי נ״ט ורקטות, ותשפר את ההגנה האווירית. "בשלב ראשון המערכת תפעל באמצעות משדרים קרקעיים, ובהמשך גם באמצעות מטוסים וממשדרים ניידים שיסייעו להגן על כוחות מתמרנים", הסביר תת אלוף רותם.

הדמייה של מערכת הלייזר (צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון)

מצד שני, למערכת יש גם חסרונות: צורך בקו ראייה בין המשדר לטיל המשוגר של האויבורגישות לתנאי מזג אוויר – המערכת לא יעילה בזמן שיש עננות. את המערכת מפתח מפא״ת (מנהל למחקר ופיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית) במשרד הביטחון, יחד עם רפאל ואלביט. במחצית השנייה של שנת 2020 יתבצעו ניסויים במערכת הלייזר. במשרד הביטחון מעריכים שהמערכת תופעל בהצלחה ותסייע כבר בשנה הבאה בהגנה מפני רקטות ופצצות מרגמה.