המטוסים שהוצפו בחצור

ההצפה בחיל האוויר: שלושה מטוסים יושבתו לכמה חודשים

שאר מטוסי הקרב שנפגעו בהצפה בבסיס חצור ישובו לכשירות בימים הקרובים. קצין בכיר בחיל האוויר: "רכיבים אלקטרוניים עלולים להיפגע, לא ניקח סיכונים". אומדן הנזק – פחות ממאות מיליוני שקלים
רועי שרון
21 בינואר 2020
22:50

חמישה ממטוסי חיל האוויר שנפגעו בהצפה לפני כמה שבועות יוחזרו לפעילות בימים הקרובים, כך עדכן היום (שלישי) קצין בכיר בחיל. עם זאת, שלושה מטוסים נוספים ישובו לכשירות בתוך כחודשיים-שלושה. לפי הקצין הבכיר, "המטוסים שהו במפלס מים גבוה ורכיבים אלקטרוניים עלולים להיפגע, לא ניקח סיכונים ולכן יעברו טיפול רחב". עם זאת, בניגוד לפרסומים הראשונים אומדן הנזק הוא פחות ממאות מיליוני שקלים. 

בשבוע שעבר החליט מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, להקים צוות שיחקור את אירוע ההצפה בבסיס חצור. נורקין ערך את התחקיר הראשוני בנוכחות פורום הפיקוד הבכיר של החיל, ואמר שמדובר באירוע שאינו עומד בקנה אחד עם המצופה. הוא הוסיף: "לצד ההערכות הרחבה להתמודדות עם מזג האוויר הקשה בכלל הבסיסים, טעינו בכך שלא פינינו את המטוסים". 

יום קודם לכן אמר קצין בכיר בחיל האוויר שהייתה טעות לא לפנות מראש את שני המחסות למטוסים שהוצפו בסערה בשבוע שעבר. לדברי הקצין הבכיר ישנן תכניות מוכנות לפינוי מטוסים במקרה שבו קיים סיכוי שהנחל יעלה על גדותיו, אך האירוע ביום חמישי התפתח במהירות ובבסיס לא הספיקו לפנות את המטוסים. לדבריו, שמונה מטוסים ניזוקו, כשבאחדים מהמטוסים מדובר בפגיעות מזעריות שמסתכמות בעבודות של ייבוש, ובאחרים מדובר בפגיעות יותר קשות.