טרי ג'ונס, ארכיון
צילום: אי-פי

כוכב "מונטי פייתון" טרי ג'ונס הלך לעולמו

ג'ונס מת בגיל 77 לאחר מאבק ממושך במחלת הדמנציה. ג'ונס נמנה על כותבי התוכנית "הקרקס המעופף של מונטי פייתון". בהמשך ביים את הסרטים "מונטי פייתון והגביע הקדוש", "טעם החיים" ו"בריאן כוכב עליון"
מערכת כאן חדשות
22 בינואר 2020
16:22

טרי ג'ונס, ממייסדי חבורת "מונטי פייתון", מת אתמול (שלישי) בגיל 77, לאחר מאבק ממושך במחלת הדמנציה. כך אישר היום סוכנו האישי לרשת בי-בי-סי.

ג'ונס, שחקן וקומיקאי ממוצא וולשי, הצטרף בשנת 1969 עם חברו לספסל הלימודים באוניברסיטת אוקספורד, מייקל פאלין, ועם בוגרי קיימברידג' ג'ון קליז וגרהאם צ'פמן, לתוכנית המערכונים "הקרקס המעופף של מונטי פייתון" שעלתה ברשת בי-בי-סי. ג'ונס נמנה בין כותבי הסדרה, ששודרה במשך 4 עונות עד לשנת 1974 וקיבלה מאז מעמד של סדרת קאלט. לימים ביים ג'ונס כמה מסרטי החבורה, בהם "מונטי פייתון והגביע הקדוש", "טעם החיים" ו"בריאן כוכב עליון".

השיר Always Look on the Bright Side of Life מתוך "בריאן כוכב עליון"

האחרון נאסר להקרנה בחלקים מסויימים בבריטניה בטענה לחילול הנצרות. מאז נבחר "בריאן כוכב עליון" כמה פעמים כסרט המצחיק ביותר במספר משאלים שנערכו בבריטניה. ג'ונס נודע גם בזכות המשפט "הוא לא המשיח, הוא ילד לא ממושמע!" אותו אמר בסרט. ביולי 2014 לקח ג'ונס חלק בארבעת הופעות האיחוד שערכה החבורה בהיכל ה-O2 בלונדון.

בספטמבר 2016 חשף בנו של ג'ונס, ביל, כי אביו אובחן כסובל ממחלת דמנציה פרונטוטמפורלית, שבעקבותיה איבד ג'ונס את יכולת הדיבור. שבוע לאחר החשיפה, הפתיע ג'ונס רבים כהגיע לקבל פרס מפעל חיים מטעם האקדמיה הבריטית לקולנוע וטלוויזיה, הבאפט"א. את נאום התודה נשא אז בנו בשמו.

ג'ון קליז מספיד את טרי ג'ונס בטוויטר


בהודעה שהוציאה היום משפחתו נמסר כי ג'ונס מת אתמול בערב כשאשתו וילדיו לצידו, בביתו שבצפון לונדון. ג'ון קליז צייץ היום בטוויטר "זה מרגיש מוזר שאדם בעל כל כך הרבה כישרון והתלהבות אין-סופית, דעך בכזאת עדינות". קליז המשיך וכתב "בעיניי, המתנה גדולה ביותר שהעניק לכולנו הייתה כשביים את 'בריאן כוכב עליון'. שלמות". קליז חתם במילים "שניים הלכו, ארבעה נשארו (Two down, four to go).