ארכיון
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

מועצת יש"ע נגד תוכנית טראמפ: "לא למדינה פלסטינית"

פרסום ראשון: ההחלטה הגיעה אחרי פגישה עם גורם בממשל האמריקני, שבה הובהר כי התוכנית כוללת משא ומתן להקמת מדינה פלסטינית • יו"ר המועצה לכאן רשת ב: "אני נדהם שנתניהו מסכים למדינה פלסטינית בשטחי יהודה ושומרון"
כרמל דנגור
28 בינואר 2020
12:29
עודכן ב 13:10

פרסום ראשון: שעות לפני פרסום תוכנית השלום של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ – מועצת יש"ע החליטה היום (שלישי) להתנגד לתוכנית, גם אם פירושו של דבר ויתור על החלת הריבונות הישראלית בבקעה או בחלקים מיהודה ושומרון. ההחלטה התקבלה בעקבות פגישה שקיימו הלילה בכירי מועצת יש"ע השוהים בוושינגטון עם גורמים בממשל האמריקני. אלה הבהירו לראשי המתנחלים כי תוכנית טראמפ כוללת משא ומתן על הקמת מדינה פלסטינית.

יו"ר מועצת יש"ע דוד אלחייני אמר בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב כי הוא נדהם שנתניהו מסכים לפתרון שתי המדינות: "באנו לוושינגטון כדי לחזק את ראש הממשלה ולברך את דונלד טראמפ. אבל אחרי שעיבדנו את הדברים הבנו שתוכנית השלום כוללת מדינה פלסטינית. אני נדהם שנתניהו מסכים למדינה פלסטינית בשטחי יהודה ושומרון".

"אחרי שעיבדנו את הדברים, הגענו לכדי הבנה שתוכנית המאה של טראמפ כוללת מדינה פלסטינית, אני נדהם מעצם העובדה שראש הממשלה שלי מסכים לדבר כזה", תקף אלחייני. "מדינה כזאת תהיה איום קיומי לישראל, לא יכולים לתת יד לתוכנית כזאת שמהותה הקמת מדינה פלסטינית, זה חיסול ההתיישבות ביו"ש".

"אני מוכן לוותר על ריבונות בבקעת הירדן ועל ההתיישבות ביו"ש אם המשמעות היא הקמת מדינה פלסטינית, צריך לעצור את זה עכשיו", המשיך אלחייני. כשנשאל על פגישה שקיים נתניהו עימו ועם בכירים נוספים בהתיישבות, אמר אלחייני כי "התנהל שם ויכוח מה משמעות המילה מדינה. הוא אמר – לא יהיה שם צבא. אבל מדינה זה מדינה. אי אפשר להגיד שמדינה כזאת תהיה בלי צבא, בלי שדה תעופה, שהאחריות הביטחונית תהיה של צה"ל – זה לזרות מלח על הפצעים של האנשים. הקמה של מדינה כזאת מסוכנת".

"כל החלת הריבונות לא שווה כקליפת השום לעומת הקמת מדינה פלסטינית", הבהיר. "עדיפה לנו המציאות של היום, שאף אחד לא מפריע לנו להתפתח, מאשר הקמה של מדינה פלסטינית".

אלחייני תיאר את המגעים גם עם גורמים אמריקניים בכירים במהלך הביקור בוושינגטון. "ישבנו עם גורם בכיר ושמענו ברמזים על התוכנית", סיפר. "גם מהם הבנו שמדובר בהקמת מדינה פלסטינית. יצאתי בתחושה שרק אחר כך הפנמתי אותה. בעצם מה אמרו לנו? אנחנו צריכים את העידוד שלכם, את ההסכמה שלכם, יכולה להיווצר סיטואציה שהדמוקרטים יעלו. בעיני זה איום מרומז".

מוקדם יותר פורסם כי ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים במשך הלילה שיחות עם ראשי מועצות יהודה ושומרון בהן ניסה לשכנע אותם להסכים להצהרה בנושא מדינה פלסטנית בתנאי תוכנית טראמפ. נתניהו הסביר בשיחות כי להצהרה מהסוג הזה לא תהיה השפעה דרמטית וכי הפלסטינים יצטרכו לעמוד בכל הדרישות שיוצגו להם כדי שיוכלו לזכות לממש את ההצהרות.

לראשונה, תוצג תוכנית מדיניות שלא מבוססת על הקמת מדינה פלסטינית בקווי 67', אלא על הכרה אמריקנית בהחלת ריבונות יהודית על חלקים מיהודה ושומרון. לדברי הנשיא האמריקני, מדובר בתוכנית שטובה לפלסטינים, "ואפילו טובה מדי". הוא העריך כי בסופו של דבר הם יתמכו בתוכנית וציין שכבר כעת מדינות ערביות רבות תומכות בה ומגדירות אותה "התחלה טובה".