אבו מאזן ואיסמעיל הנייה
צילום: אחמד כאתיב, פלאש 90

הפלסטינים זועמים: "הצעה משוגעת של משוגע"

בג'יהאד האסלאמי ובחמאס תקפו בחריפות את התוכנית שהציג טראמפ: "ירושלים היא לא שייכת לתחום העסקי, ניאבק בתוכנית"
נורית יוחנן ומשה ברקוביץ'
28 בינואר 2020
18:45
עודכן ב 20:21

"ירושלים היא לא חלק מהעסקאות של טראמפ, אנחנו ניאבק בתוכנית הזאת", כך הגיב הערב (שלישי) דובר חמאס בעזה חליל אל חיה לתוכנית השלום שהציג בבית הלבן דונלד טראמפ. אחמד מודלל, בכיר הג'יהאד האסלאמי הוסיף תגובה מתלהמת משלו. לדבריו: "מה שראינו זו הצעה משוגעת של משוגע שחושב שלא תהיה תגובה פלסטינית ותוכנית השלום הזאת שהוא הציע זו כפייה על הפלסטינים שיקבלו.  אלו אשליות". 

תוכנית השלום של הנשיא טראמפ | התוכנית המלאה

בתוך כך, מנהיג חמאס אסמאעיל הנייה שוחח היום (שלשי) בטלפון עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, ואמר לו כי חמאס והרשות נמצאים "באותה הסירה", כלשונו, בהתנגדותם לתוכנית טראמפ. מקורות פלסטיניים מדווחים כי הנייה הציע לאבו מאזן לעבוד יחד במישור המדיני ובשטח כדי להפסיק את "המתקפות הישראליות-אמריקניות". בדיווח נאמר כי הנייה הוא שיזם את השיחה.


אבו מאזן הזמין את בכירי חמאס בגדה לישיבה הדחופה הערב שכינס יו"ר הרשות בנוגע לתוכנית טראמפ. כבר היום התקיימו הפגנות של פלסטינים בכמה מוקדים ביהודה ושומרון ובעזה, אך הן צפויות להימשך ולהתגבר הלילה ומחר.

לצד זאת, הערוץ האמריקני בשפה הערבית אל-חורה מדווח כי מספר מדינות ערביות הביעו הסכמה עקרונית לתוכנית טראמפ. עוד אומר המקור המצוטט בדיווח כי התוכנית לא מרחיקה את פתרון שתי המדינות.

צה"ל הודיע היום כי הוא מתגבר כוחות של גדוד גולני ביהודה ושומרון, באזור שנמצא מזרחית לשכם. מצה"ל נמסר: "בהתאם להערכת המצב שמתקיימת באופן רציף, הוחלט על תגבור של חטיבת 'הבקעה והעמקים'". הסיבה לתגבור הכוחות: חשש מהפרות סדר.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מציג היום לראשונה את תוכניתו לסכסוך הישראלי-פלסטיני במסיבת עיתונאים בבית הלבן, כשלצידו ראש הממשלה בנימין נתניהו. מדובר בתוכנית מדינית אמריקנית שלראשונה לא מבוססת על הקמת מדינה פלסטינית בקווי 67', אלא על הכרה אמריקנית בהחלת ריבונות יהודית על חלקים מיהודה ושומרון.