אוחנה, מנדלבליט ואלדד
צילום: דוברות משרד משפטים

בניגוד לעמדת היועמ"ש: אוחנה מינה את דן אלדד למ"מ פרקליט המדינה

דבר המינוי פורסם בכאן חדשות. השר אוחנה: "הניסיון והידע הרבים לצד התכונות המאפיינות אותו, הביאו אותי למסקנה שהוא האדם הנכון להוביל את הפרקליטות בעת הזו". אלדד הוא ראש המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה ובעל נסיון רב בתיקים פלילים. מנדלבליט הודיע כי הוא מתנגד למינוי
תמר אלמוג וצח שפיצן
02 בפברואר 2020
19:33
עודכן ב 20:00

כפי שפורסם בכאן חדשות, שר המשפטים אמיר אוחנה מינה הערב (ראשון) את עורך הדין דן אלדד לממלא מקום פרקליט המדינה - בניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. אלדד הוא ראש המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה ובעל נסיון רב בתיקים פלילים. 

למרות ניסיונו הרב של דן אלדד, הודיע כי הוא מתנגד למינויו לתפקיד. זאת מתוך מחשבה שהוא לא מתאים לתפקיד בעת הזאת, ובעיקר כי השר היה צריך לבחור מתוך הרשימה שהוא הציג. הפעם מנדלבליט יתקשה לנמק את התנגדותו בשל היותו של אלדד חלק מהנהלת הפרקליטות ובעל ניסיון בתיקים במגוון תחומים. בניגוד ליועמ"ש, נציב שירות המדינה מסכים למינוי.


אלדד הופיע ברשימה המקורית של המועמדים של השר, אך אוחנה בחר באורלי בן-ארי גינזברג. היועץ המשפטי לממשלה המליץ על מומי למברגר, ואם לא, על אחד המשנים, אך השר העדיף את אלדד.

עורך הדין אלדד מכהן כ-27 שנים בפרקליטות בשורה של תפקידים שונים החל מטרום ההתמחות ועד לתפקיד הרם בו הוא מכהן כעת. משנת 2013 הוא חבר בכיר בהנהלת הפרקליטות מתוקף תפקדו כמנהל המחלקה הכלכלית. הוא צבר ניסיון רב ועשיר בעיקר בתחום הפלילי, אך גם בתחומים הביטחוניים, האזרחיים, המנהליים והכלכליים.

הוא בוגר ומוסמך (בהצטיינות) של הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים. לימד בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה וכיהן כחבר בית הדין המשמעתי המחוזי של לשכת עורכי הדין, כחבר הוועדה הדנה בקובלנות משמעתיות נגד רופאים וכחבר הצוות לחיזוק שלטון החוק וטוהר המידות בשלטון המקומי.

במהלך שנותיו בפרקליטות צבר עו"ד אלדד ניסיון ניהולי עשיר. בין היתר הוא בוגר התוכנית לפיתוח מנהלים של משרד המשפטים, בוגר קורס ניהול לחברי הנהלת פרקליטות המדינה ועמית בתוכנית העמיתים לסגל הבכיר של שירות המדינה.

בסוף דצמבר החליטה בן ארי-גינזברג לוותר על המינוי לממלאת מקום פרקליט המדינה. בסביבתו של שר המשפטים אוחנה זעמו על מה שכינו "ההצלחה לסכל את המינוי". מלכתחילה מינויה היה בניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה ועם המינוי, הצהיר מנדלבליט כי בן ארי אינה עונה לאמות המידה הנדרשות לתפקיד זה. בהמשך, בעקבות הסערה סביב מינויה, ולאחר הקפאת מנויה על ידי בג"ץ בשל עתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון, הודיעה בן ארי כי היא מוותרת על המינוי.