קירק דאגלס
צילום: אי-פי

ענק הקולנוע, השחקן קירק דאגלס, הלך לעולמו בגיל 103

דאגלס שיחק בין השאר בסרטים "תאווה לחיים" – עליו זכה בפרס גלובוס הזהב בקטגוריית השחקן הטוב ביותר בסרט דרמה – "ספרטקוס" ו"גיבורי טלמרק" • הוא היה ידוע כתומך ישראל והניח ארבעה בנים, המפורסם שבהם הוא שחקן הקולנוע מייקל דאגלס
ערן סיקורל
06 בפברואר 2020
02:49

השחקן היהודי־אמריקני, קירק דאגלס, הלך לעולמו הלילה (חמישי) בגיל 103. דאגלס, ששמו המקורי איסר דנילוביץ' דמסקי, נולד במדינת ניו יורק למשפחת מהגרים מרוסיה. הוא שיחק בעשרות סרטים, הזכורים שבהם: "תאווה לחיים", "ספרטקוס", "עשרים אלף מייל מתחת לפני הים" ו"הטל צל ענק" על חייו של האלוף דוד מרכוס. קירק דאגלס לקה בשבץ לפני 24 שנים, אך חי בבריאות טובה יחסית מאז. הוא היה ידוע כתומך ישראל והניח ארבעה בנים, המפורסם שבהם הוא שחקן הקולנוע מייקל דאגלס.

"בעצבות גדולה אני ואחי מכריזים על מותו של אבינו", כתב מייקל דאגלס והוסיף: "הוא  היה אגדה עבור העולם. שחקן מתור הזהב של עולם הקולנוע שחי היטב אל תוך שנות הזהב שלו. אדם הומניטרי שהנחישות שלו לצדק והמטרות שבהן האמין הציבו רף לשאוף אליו".


קירק דאגלס עם גולדה מאיר (צילום: משה מילנר, לע"מ)

דאגלס נולד ב-1916 לזוג מהגרים יהודים שבאו לארצות הברית מרוסיה. בילדותו סבל מאנטישמיות של סביבתו, עליה כתב: "קשה מספיק להיות יהודי, קשה שבעתיים היה להיות ילד יהודי באמסטרדם. ילדים בכל רחוב היכו אותך". כשהחל להופיע בחוגי תיאטרון קטנים בניו יורק, שינה את שמו לקירק דאגלס. 

בשנת 1941 קטע את קריירת המשחק שלו בברודוויי על מנת להתגייס לחיל הנחתים, שם שימש כקצין קשר ביחידה ללחימה בצוללות. בזמן שירותו הצבאי נולד בנו הבכור מייקל. לאחר המלחמה קיבל את תפקידו הקולנועי הראשון ועבר להתגורר בהוליווד. בין התפקידים שגילם: וינסנט ואן גוך בסרט "התאווה לחיים" (1956), הקולונל ב"שבילי התהילה" (1957) ומנהיג העבדים ב"ספרטקוס" (1960).

"אני מצפצף על החרם הערבי, הוא חשוב בעיני כקליפת השום. אם ירצו להחרים אותי, את פרנק סינטרה ושאר הכוכבים שבסרט – יצטרכו לוותר על רוב הסרטים הגדולים של הוליווד"

אחת הדמויות המזוהות ביותר עם דאגלס הינה קולונל דוד מרכוס, קצין יהודי־אמריקני שלחם במלחמת העצמאות והיה לאלוף הראשון בצה"ל. דאגלס גילם את דמותו של מרכוס בסרט "הטל צל ענק" שצולם בישראל. בראיון שפורסם בעיתון "דבר" לקראת צילומי הסרט אמר דאגלס: "מובן שאני יהודי, אך קודם כל אני אמריקני".

דאגלס ביקר פעמים רבות בישראל ונהג גם להביע בה תמיכה. בשנת 1965, לקראת יציאת הסרט "הטל צל ענק", שאל אותו עיתונאי אמריקני אם אינו חושש מהתנכלות לסרט בשל החרם הערבי על ישראל. דאגלס השיב: "אני מצפצף על החרם הערבי, הוא חשוב בעיני כקליפת השום. אם ירצו להחרים אותי, את פרנק סינטרה ושאר הכוכבים שבסרט – יצטרכו לוותר על רוב הסרטים הגדולים של הוליווד". 

בשנת 1996 זכה בפרס אוסקר על מפעל חיים. היה זה האוסקר הראשון בו זכה, לאחר שהיה מועמד שלוש פעמים לתואר השחקן הטוב ביותר בתפקיד מוביל. את תפקידו האחרון על המסך הגדול עשה בשנת 2003 בסרט "הכל נשאר במשפחה", בו גילם אב משפחה לצד בנו מייקל ונכדו קמרון. 


דאגלס ורעייתו בביקור בישראל