כולם מדברים על בריאות
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

כולם מדברים על בריאות: מי ידאג למערכת הקורסת?

עבודה-גשר-מרצ דורשים את התיק, כחול לבן סופרים מתים בבתי החולים. ליצמן בתגובה לקמפיינים: "טוב שנזכרתם"
יערה שפירא, איתי שיקמן ויואב קרקובסקי
09 בפברואר 2020
12:45

המשבר במערכת הבריאות במרכז הקמפיינים הפוליטיים: בכחול לבן הציגו הבוקר (ראשון) את מערכת הבריאות הקורסת בישראל כ"תיק 5000" של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואת שיקום המערכת כאחת המטרות המרכזיות של המפלגה. בעבודה-גשר-מרצ הכריזו כי ידרשו את תיק הבריאותאחרי הבחירות: "יש לנו תוכניות עבודה". שר הבריאות יעקב ליצמן הגיב במכתב לראשי המפלגות: "טוב שנזכרתם".

"5,000 איש מתים מדי שנה בישראל בגלל קריסת מערכת הבריאות", נכתב הקמפיין של כחול לבן מהבוקר. "בגלל המחסור ברופאים, בגלל הצפיפות במחלקות, בגלל הזיהומים, בגלל 13 שנה של הזנחה".

יו"ר העבודה-גשר-מרצ עמיר פרץ הכריז במסיבת עיתונאם משותפת לראשי המפלגה כי ידרשו אחרי הבחירות את תיק הבריאות עבור אורלי לוי-אבקסיס ואת תיק החינוך והתרבות לניצן הורוביץ.  

"אני אשרת את עם ישראל בתיק חברתי כלכלי בכיר שאת תוכנו נבנה לקראת הקמת הממשלה החדשה", אמר פרץ. "אדרוש שותפות ומעורבות במו״מ המדיני שייפתח מיד לאחר הקמת הממשלה בראשות בני גנץ".

"כשאני שומעת את בני גנץ מתחייב להבריא את מערכת הבריאות אני אומרת טוב מאוד שהתקדמתם, טוב מאוד שהפנמתם", אמרה לוי-אבקסיס. "לנו יש תכניות עבודה שאנחנו מציגים פעם אחר פעם גם כשהקשב אינו קיים".

לוי אבקסיס הציגה את סדר העדיפויות הלאומי של העבודה-גשר-מרצ בבריאות: בניית שלושה בתי חולים אזוריים והקמת עשרה חדרי מיון קדמיים; ייבוא והטמעה של טכנולוגיות למניעת הדבקה בזיהומים; הגדלה משמעותית של מספר תקני הרופאים, הרופאים המתמחים, האחים והאחיות; הוספת יחידות מכשור רפואי מציל חיים בכל מוסדות מערכת הבריאות; הנהגת רפורמה בתחום הקנאביס הרפואי ורישומו כתרופה מן המניין, והגדלת תקציב סל התרופות.

בעקבות “קמפייני הבריאות” של המפלגות השונות, שר הבריאות יעקב ליצמן כתב במכתב לראשי כחול לבן, עבודה-גשר-מרצ וישראל ביתנו: “טוב שנזכרתם סוף סוף לדבר על הבריאות. הנה חלק מהעשיה הגדולה שעשינו במשרד הבריאות ושנמשיך לעשות למען מערכת הבריאות”.